Hlavní obsah
Alfons Mensdorff-Pouilly před rakouckým soudem Foto: Heinz-Peter Bade, Reuters

Rakouského lobbistu za gripeny zprostil soud obžaloby z praní peněz

Rakouský soud ve čtvrtek zprostil podnikatele a lobbistu Alfonse Mensdorffa-Pouillyho obžaloby z praní špinavých peněz, za falšování důkazů mu ale podle agentury APA udělil dvouměsíční podmínku. Původně Mensdorffu-Pouillymu hrozilo až pět let vězení. Případ souvisí s armádními zakázkami ve střední a východní Evropě včetně prosazování nákupu stíhaček JAS 39 Gripen v Česku.

Alfons Mensdorff-Pouilly před rakouckým soudem Foto: Heinz-Peter Bade, Reuters
Rakouského lobbistu za gripeny zprostil soud obžaloby z praní peněz

Soudce Stefan Apostol ve zdůvodnění verdiktu uvedl, že nepovažuje za prokázanou lobbistovu údajnou korupční činnost. Podle obžaloby podnikatel získal od britského zbrojního koncernu BAE Systems přes spletitou síť firem 12,6 miliónu eur (318 miliónů korun) na ovlivňování armádních zakázek ve střední a východní Evropě.

"Osvobození není zářivě čisté. Ta věc smrdí. Dokonce velmi smrdí, ale ne dost," prohlásil Apostol. Dodal, že právní zásada v pochybnostech ve prospěch obviněného získala v tomto procesu nový rozměr. "Když je něco pravděpodobné, tak to není dostačující. Nevedli jsme žádný monstrproces."

Soud Mensdorffa-Pouillyho zbavil také obvinění, že třikrát nepravdivě vypovídal před parlamentními vyšetřovacími výbory. Spolu s lobbistou byl kvůli praní špinavých peněz souzen jeho poradce Kurt Dalmat, který byl rovněž osvobozen. Rozsudky nejsou pravomocné.

Koncern BAE Systems se údajně snažil pomocí miliónových úplatků prostřednictvím Mensdorffa-Pouillyho prosadit gripeny v Česku a také v Rakousku a Maďarsku. Praha však nakonec od nákupu upustila a letadla si jen pronajala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků