Hlavní obsah
Jednání u kulatého stolu v Charkově Foto: Pool, Reuters

Proti kulatému stolu v Charkově protestují nepřizvaní separatisté

V sobotu v Charkově začal druhý kulatý stůl, který má najít východisko z krize. Separatisté se jej neúčastnili, kyjevská vláda nechce jednat s lidmi, kteří mají krev na rukou. Asi padesátka odpůrců kyjevské vlády vyšla ve městě do ulic demonstrovat proti jeho pořádní. Premiér Arsenij Jaceňuk přislíbil při jednání zvláštní postavení ruštině a decentralizaci moci.

Jednání u kulatého stolu v Charkově Foto: Pool, Reuters
Proti kulatému stolu v Charkově protestují nepřizvaní separatisté

„Pryč s juntou!” a „Fašismus neprojde!” skandovali podle agentury Interfax demonstranti. Nepokusili se však prorazit policejní kordóny, chránící přístupy k hotelu, kde se konal kulatý stůl s účastí bývalých prezidentů Leonida Kravčuka a Leonida Kučmy, členů vlády a místních úřadů.

Podobně jako v případě první debaty, která se uskutečnila 14. května v Kyjevě, nebyli pozváni předáci proruských separatistů, kontrolující část Doněcké a Luhanské oblasti na východě země. Absenci povstalců při politických jednáních kritizovali sami separatisté i Moskva.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk (druhý zleva) u druhého kulatého stolu v Charkově

Foto: Reuters

„S teroristy jednat nebudeme,” prohlásil Jaceňuk. Současně ujistil o připravenosti vlády poskytnout v rámci ústavních změn „zvláštní postavení” ruštině, jakož i jazykům dalších národnostních menšin. Vyslovil se i pro decentralizaci moci, přičemž ústřední vláda by reprezentovala stát a měla by i celkový dohled nad dodržováním zákonů.

"Jsme připraveni učinit vše pro jednotu ukrajinského státu," prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Předseda oficiální regionální rady Luhanské oblasti Valerij Golenko ujistil, že referenda o nezávislosti, která se v obou regionech konala minulý víkend, nemají právní důsledky: "Ale vyjádřila vůli lidí, což nelze ignorovat. Lidé šli k referendu opravdu masově. Bylo to protestní hlasování."

Ruské výhrady

Kulatý stůl je součástí jízdního řádu, který jako příspěvek k řešení ukrajinské krize sestavilo švýcarské předsednictví Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

„Pokus o dialog podle názoru řady politiků selhal, protože u kulatého stolu opět nevyslyšeli názory obyvatel regionů,” poznamenala ruská agentura ITAR-TASS. Bez účasti odpůrců kyjevského režimu jsou podle ní veškeré debaty jen proklamacemi. Upozornila také, že debaty se neúčastní ani opoziční komunisté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků