Hlavní obsah
 

Protest Slováků proti korupci skončil bitkou s policií

Den před parlamentními volbami Slováci opět protestovali proti korupci v politice. Bratislavského protestu Gorila, označovaného podle údajného spisu tajné služby odhalujícího propojení politiků a finančních skupin, se zúčastnila asi tisícovka lidí. Protest skončil potyčkou s policií.

 
Protest Slováků proti korupci skončil bitkou s policií

Účastníci se po pochodu městem dostali až k budově parlamentu, kde jim cestu přehradili těžkooděnci. Protestující házeli vejce, dělbuchy a dlažební kostky na policisty. S odůvodněním, že pochod k parlamentu nebyl povolen, policie proti nim zasáhla obušky a slzným plynem.

Podle slovenských médií bylo několik demonstrantů zadrženo. Server topky.sk tvrdí, že policie použila proti demonstrantům gumové projektily.

Konflikt začal odpoledne demonstrací

Proti politické situaci v zemi demonstrovalo odpoledne několik stovek lidí.

„Volby jsou pouze fraškou, aby se gorily udržely u moci. Politikům už vůbec nevěřím,“ uvedla studentka Kamila Javorová. „Volby měly být zrušeny. Vždyť volby organizují gorily, tedy politici, kteří jsou do korupce namočeni až po krk,“ přidává se Ján Fábri.

Demonstrace na Slovensku proti korupci

Video: Ivan Vilček, Právo

Na pódiu se objevil i Hördur Torfason, hlavní tvář revoluce na Islandu, která vedla k pádu vlády a tvorbě nové ústavy. Poprvé od začátku protestů k účastníkům promluvili také představitelé několika menších politických stran. Nikdo z velkých stran pozvání organizátorů na protest nepřijal.

Protestující utíkají před policií během potyčky v Bratislavě.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Představitele i těch malých politických stran však dav vypískal a na pódium dopadlo také několik banánů. „Nechceme kampaň,“ skandovali lidé.

Host z Islandu v projevu zdůraznil, že v jeho zemi dosáhli změnu bez násilí a doporučil všem přítomným, kteří měli masky, aby je sundali.

Protest přijela podpořit i skupina Čechů, která bojuje proti korupci.

Slováci protestovali proti korupci v politice

Foto: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

Jeden z organizátorů akce Peter Pčolinský potvrdil, že protesty budou pokračovat i po volbách. „Dnešní protest určitě nebude poslední,“ dodal. Protestující nadále požadují zrušení trestněprávní imunity poslanců, schválení protikorupčních opatření a zjednodušení institutu referenda.

„Ukázali jste politikům, co si o nich myslíte,“ řekl protestujícím Pčolinský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků