Hlavní obsah
Kosovský premiér Hashim Thaci je podle Němců jedním z kmotrů kosovské mafie. Foto: ČTK

Priština má důkazy proti německé rozvědce, může jít o pomstu kosovské mafie

Kosovská vláda má k dispozici důkaz, že přinejmenším jeden ze zadržených agentů německé Spolkové zpravodajské služby BND se podílel na útoku na budovu Mezinárodní civilní správy v Kosovu. List Süddeutsche Zeitung (SZ) se dozvěděl z kosovských vládních kruhů, že policie získala videozáznam, na němž agent BND Andreas J. (41) 14. listopadu hází výbušninu přes obvodovou zeď budovy.

Kosovský premiér Hashim Thaci je podle Němců jedním z kmotrů kosovské mafie. Foto: ČTK
Priština má důkazy proti německé rozvědce, může jít o pomstu kosovské mafie

Následný výbuch budovu lehce poničil, nevyžádal si však mrtvé, ani zraněné.

Podle kosovské justice, na niž se odvolává zpravidla dobře informovaný kosovský deník Express, bezpečnostní složky sledovaly a odposlouchávaly trojici déle než rok a půl, takže mohou doložit to, že pracovala pro německou rozvědku.

O co jde Thacimu?

Německá média se mezitím snaží poodhalit co nejvíc z případu, který obklopují otazníky. Podle SZ čelní kosovští činitelé, převážně někdejší velitelé Kosovské osvobozenecké armády (UCK), nynější skandál uvítali jako možnost vyřídit si s BND účty.

„Pozorovatelé v Prištině se domnívají, že bývalí vůdci UCK jsou ve velkém pokušení BND veřejně ponížit,“ upozornil SZ. Německá rozvědka totiž ve zprávě z února 2005 uvedla, že Hashim Thaci, nynější premiér a pod přezdívkou Had bývalý politický komisař UCK, „kontroluje podstatnou část aktivity organizovaného zločinu v Kosovu a je zadavatelem objednávek pro profesionální zabijáky“. Memorandum BND se dostalo na veřejnost poté, co je některé jeho pasáže přetiskl švýcarský týdeník Weltwoche.

O pozdvižení v Prištině se postarala i důvěrná analýza, kterou si u berlínského Ústavu pro mezinárodní politiku objednal bundeswehr. „Obchod s lidmi, drogami a zbraněmi jsou jedinými rostoucími sektory ekonomiky. Soudci a prokurátoři jsou zastrašováni, vydíráni a umlčováni. Strach a korupce pronikly do špiček mezinárodních organizací,“ uvádí memorandum.

„Pohlavek za růže“

Podle jedné z verzí kosovští extremisté vědomě prozradili policii identitu agentů na místě činu, aby odvedli pozornost od skutečných pachatelů. Jiná varianta předpokládá, že atentát mohl být záměrnou provokaci BND, s cílem oživit stagnující debatu ohledně uznání nezávislosti Kosova.

List Der Tagesspiegel nevylučuje, že může jít o mocenský boj kosovských špiček namířený proti Thacimu. Aféra totiž vypukla v době, kdy pobýval služebně mimo Kosovo. Navíc jeden ze zatčených Robert Z. (47) bývá dáván do souvislosti s vraždou bývalého velitele UCK Ekrema Rexhy zvaného Drini v roce 2000.

V každém případě rozpoložení mnoha německých politiků vystihl komentář v SZ: „Němci, kteří se spolu s Američany ujali role porodních bab nezávislého Kosova, se musejí cítit jako milenec, který dostane za své růže pohlavek“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků