Hlavní obsah
 

Příměří na Ukrajině nevydrželo, další dvě desítky mrtvých

Příměří, na němž se ve středu večer dohodl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč s předáky opozice, vydrželo jen přes noc. Ve čtvrtek ráno vypukly střety policie s radikálními skupinami nanovo, a to nejen v Kyjevě. Přibylo mrtvých.

 
Příměří na Ukrajině nevydrželo, další dvě desítky mrtvých

Příměří odmítla jako falešné ultrapravicová organizace Pravý sektor, jejíž jádro tvoří radikální fanoušci fotbalového Dynama Kyjev.

Je ale obtížné říct, kdo v každém konkrétním případě porušil příměří. Z hlavní tribuny na náměstí Nezávislosti zní opakovaně výzvy k opozičním aktivistům, aby neútočili a dodržovali dohodu o příměří.

Úřady tvrdí, že se policisté ráno opakovaně ocitli pod ostrou palbou. Očití svědkové před polednem uváděli, že jen v Kyjevě zemřelo 17 až 25 lidí.

Ranní střety s policií, při nichž bezpečnostní složky proti skupinám vrhajícím kameny a zápalné lahve nasadily vodní děla a gumové projektily, k poledni utichly. V centru se pohybovalo okolo 30 000 lidí.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Kyjev hlásí další mrtvé

Video: Reuters

Kolem náměstí hořely hromady zapálených pneumatik, demonstranti zpevňovali zátarasy kovovými konstrukcemi, ukořistěnými policejními štíty a troskami podpálených vozidel.

Zdravotníci u mrtvých v Kyjevě

Foto: Konstantin Chernichkin, Reuters

Střety ale hlásí také jiná místa, zejména města Vinnycja, Sumy a Chmelnyckyj. Údajně i tam si vyžádaly další mrtvé.

V Chmelnyckém podle listu Ukrajinska pravda policie začala střílet po skupině mladíků, kteří se pokusili přelézt plot u místní úřadovny tajné policie SBU. Třiadvacetiletý aktivista po zásahu do hlavy na místě zemřel, jeho sedmnáctiletý kolega je v kritickém stavu. Rozhořčený dav pak vzal služebnu SBU útokem, objekt obsadil a vypálil. Čtyřicet pracovníků tajné služby se podařilo včas evakuovat.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti zablokovali silnici u ukrajinsko-polských hranic

Video: Reuters

Poslance evakuovali

V centru Kyjeva podle ČTK vládla ráno panika, zvěsti o nasazení ostré munice se šíří na obou stranách.

Demonstranti v Kyjevě

Foto: Vasily Fedosenko , Reuters

Z budovy parlamentu, kde měla ve čtvrtek pokračovat debata o ústavní reformě, policie spěšně evakuovala poslance. Střelba se ozývala i z budovy kyjevské konzervatoře, kterou v minulých dnech obsadila opozice.

Ukrajina

Foto: David Ryneš, Novinky

Sobotka: Odpovědnost nese vláda

Násilí na Ukrajině ve čtvrtek v Bruselu odsoudil i český premiér Bohuslav Sobotka. „Jsme znepokojeni růstem násilí, k němuž dochází v posledních dnech,“ uvedl.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V kyjevských ulicích to vře už od rána

Video: Reuters

V době premiérovy návštěvy zároveň v Bruselu o Ukrajině mimořádně jednali unijní ministři zahraničí včetně Lubomíra Zaorálka.

Související témata

Protesty na Ukrajině trvají dva měsíce.

Foto: ČTK/AP

Ukrajinci v Kyjevě v lednu připomínali Stepana Banderu

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč

Foto: Mykhailo Markiv/Presidential Press Service/Handout, Reuters

„ČR je na tomto jednání připravena podpořit společný, jednotný a důrazný postup EU vůči ukrajinské vládě, která jednoznačně nese odpovědnost za to, aby bylo ukončeno násilí a aby byl zachován skutečný politický dialog,“ doplnil premiér Sobotka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků