Hlavní obsah
Primátor Gdaňsku Pawel Adamowicz Foto: Profimedia.cz

Primátora Gdaňsku pobodal útočník na charitativní akci, jeho stav je vážný

Primátor polského města Gdaňsk Pawel Adamowicz se v neděli stal terčem útoku, při němž jej muž napadl nožem během vystoupení při charitativní akci. Ministr vnitra Joachim Brudziński řekl, že primátor byl převezen do nemocnice ve velmi vážném stavu. Útočník byl zadržen, jeho motiv není znám, uvedla polská média.

Primátor Gdaňsku Pawel Adamowicz Foto: Profimedia.cz
Primátora Gdaňsku pobodal útočník na charitativní akci, jeho stav je vážný

Třiapadesátiletý primátor hovořil na pódiu při tradiční polské dobročinné akci, když na scénu okolo 20:00 SEČ vběhl muž, který jej nakonec bodnul. Podle mluvčí místní policie šlo o 27letého obyvatele města. Televizní stanice TVN24 uvedla, že muž z pódia vykřikoval cosi o tom, že byl během vlády nyní opoziční Občanské platformy (PO) neprávem uvězněn. Adamowicz byl dříve členem této strany.

Podle agentury AFP byl Adamowicz přímo na místě resuscitován a pak převezen do nemocnice, kde ho lékaři operovali.

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz (vpravo) krátce před tím, než ho útočník na pódiu pobodal.

Foto: Anna Rezulak, ČTK/AP

Útok na gdaňského primátora ihned odsoudili zástupci vlády včetně premiéra Mateusze Morawieckého a prezidenta Andrzeje Dudy, ale také bývalý polský premiér a nynější předseda Evropské rady Donald Tusk. Ministr vnitra Brudziński útok označil za "barbarský čin".

Adamowicz je primátorem Gdaňsku od roku 1998, už pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita, který v přístavním městě vznikl. Je považován za liberála, podporuje například boj za práva sexuálních menšin a loni se zastal i místní židovské komunity poté, co na gdaňskou synagogu zaútočili vandalové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků