Hlavní obsah
Foto: Alessandro Bianchi, Reuters

Při zemětřesení v Itálii zemřelo nejméně 92 lidí včetně dětí

Střední Itálii v pondělí ráno zasáhlo silné zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 92 mrtvých. Mezi oběťmi jsou nejméně čtyři děti. Bilance by se mohla ještě zhoršit. Největší škody byly hlášeny z kraje Abruzzi, kde se v historickém centru města Aquila zřítilo množství budov. S odvoláním na místní média a úřady to uvedly zahraniční agentury.

Foto: Alessandro Bianchi, Reuters
Při zemětřesení v Itálii zemřelo nejméně 92 lidí včetně dětí

"Třásla se celá budova. Všichni se snažili dostat ven co nejrychleji. Všude panoval strašný zmatek," řekl stanici CNN jeden ze svědků. Podle dalšího pocítily otřesy v celé střední Itálii. "Vzbudilo nás to vprostřed noci, lidé byli vystrašení," řeka stanici svědkyně žijící v Římě.

Oběťmi se podle televizní stanice Sky TG24 staly například starší žena a holčička, které uvízly pod troskami svého domu. V troskách jiných budov se údajně stále nacházejí další lidé. Více lidí utrpělo zranění, citovala agentura AP místní úřady. Ty přiznaly, že zatím nemají jasný přehled o situaci.

Foto: Alessandro Bianchi, Reuters


FOTO: Alessandro Bianchi, Reuters

Češi jsou v pořádku

Čeští občané podle dostupných informací nebyli postiženi. "Náš úřad zatím nikdo nekontaktoval, naopak my jsme se snažili kontaktovat Čechy, o nichž jsme věděli, že v regionu pobývají,“ řekl Novinkám český konzul v Římě Jiří Sittek s tím, že šlo zejména o studenty přímo v Aquile. "Všichni jsou v pořádku, i když nelze vyloučit, že tam mohli být turisté, o nichž nevíme,“ dodal.


FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Mapy.cz

Otřesy zničily až deset tisíc budov. Starosta Aquily Massimo Cialente uvedl, že domy opustilo na 100 000 lidí. Premiér Silvio Berlusconi vyhlásil nouzový stav a do oblasti směřují záchranáři z celé Itálie.

Zemětřesení mělo v Itálii katastrofální následky.

Foto: Alessandro Bianci, Reuters

:. Zemětřesení mělo katastrofální následky.
FOTO: Alessandro Bianci, Reuters

Otřesy byly cítit až u Říma

Podle agentury ANSA udeřilo zemětřesení krátce po 3:30 ráno. Jednotlivé zdroje se liší v síle zemětřesení, které uvádějí od 5,8 do 6,7 stupně Richterovy otevřené škály. Epicentrum bylo v hloubce 10 000 metrů asi 85 kilometrů severovýchodně od Říma, kde bylo otřesy také cítit. Středověké centrum Aquily je v troskách.

Záchranné práce v Aquile

Foto: Alessandro Bianchi, Reuters

:. Záchranné práce v Aquile
FOTO: Alessandro Bianchi, Reuters

"Zemětřesení o síle šesti stupňů může mít v hustě obydlené oblasti, zvláště když je to mělké ohnisko, ničivé následky. Spousta takových zemětřesení proběhne v Tichém oceánu bez povšimnutí, ovšem třeba v Evropě je to jiné," řekl Novinkám Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Podotkl, že zemětřesení v severní Itálii z května 1976, které mělo sílu 6,5 stupně a zabilo tisíc lidí, bylo tehdy cítit i v tehdejším Československu.

:. Zemetřesení v Itálii zaznamenal i seismograf ve stanici Nový Kostel na Chebsku.FOTO: Geofyzikální ústav AVČR

Američtí geofyzikové uvedli, že asi o hodinu později následovaly další otřesy o síle 4,8 stupně Richtera.

Dvě menší zemětřesení postihla region už v neděli, ale nezpůsobila žádné škody.

V Aquile, kde žije asi 70 000 obyvatel, byla mezi zřícenými a částečně zničenými objekty také jedna studentská kolej. Další mnohé budovy byly údajně poškozeny mírněji. Úřady se snaží zjistit situaci i v dalších početných městečkách v této hornaté oblasti.

FOTO: ČTK/AP

 

Obyvatelé Aquily opouštějí své domovy.

Foto: Alessandro Bianci, Reuters

:. Obyvatelé Aquily opouštějí své domovy.
FOTO: Alessandro Bianci, Reuters

Zemětřesení o síle nad šest stupňů Richterovy škály mívá někdy vážné následky. V Itálii může být zvlášť nebezpečné v místech, kde mnoho staletých budov je v havarijním stavu, poznamenala agentura Reuters.

Silná zemětřesení postihují zemi poměrně zřídka. Nejtragičtější bylo v poslední době na jihu v roce 2002. Ve městě San Giuliano di Puglia zabilo 20 lidí. Střední část Itálie byla naposledy výrazně postižena v roce 1997, tehdy zemřelo 11 lidí.

Richterova stupnice

0 až 2 stupně - Nepocititelné

2 až 2,9 stupně -  Zaznamenatelné

3 až 3,9 stupně - Pocititelné, ale nezpůsobující škody

4 až 4,9 stupně -  Citelné třesení věcí uvnitř domů. Významné škody nepravděpodobné.

5 až 5,9 stupně - Může způsobit velké škody špatně postaveným budovám v malé oblasti.

6 až 6,9 stupně - Může ničit až do vzdálenosti 100 km.

7 až 7,9 stupně - Může způsobit vážné škody na velkých oblastech.

8 nebo větší -  Může způsobit vážné škody i ve vzdálenosti stovek kilometrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků