Hlavní obsah
 

Před soudem pro mladistvé stanul dozorce z koncentračního tábora. Je mu 93 let

U soudu v Hamburku odstartoval ve čtvrtek ostře sledovaný proces. Na lavici obžalovaných je třiadevadesátiletý Bruno Dey, bývalý dozorce z koncentračního tábora Stutthof. Ten byl zřízen během druhé světové války na severu dnešního Polska. Dey je obžalován z napomáhání k vraždám 5230 lidí, napsala agentura DPA. Vzhledem k tomu, že se skutků dopustil v době, kdy mu bylo 17 let, jeho případ řeší soud pro mladistvé.

 
Před soudem pro mladistvé stanul dozorce z koncentračního tábora. Je mu 93 let

U soudu se potká s 25 přeživšími, kteří budou v procesu vypovídat.

Dey byl přivezen na kolečkovém křesle a obličej si zakrýval červenými deskami, napsal server listu Die Welt.

Koncentrační tábor Stutthof, který se nacházel poblíž Gdaňska

Foto: Czarek Sokolowski, ČTK/AP

Při zahájení trestního řízení přiznal Dey svou minulost, tedy příslušnost k jednotkám stráží SS, svou vinu ale popírá. „K jednotkám SS se dobrovolně nepřipojil a sám si službu v koncentračním táboře nevybral,“ řekl jeho advokát Stefan Waterkamp.

Obžalovaný dozorce z koncentračního tábora Stutthof Bruno Dey

Foto: Daniel Bockwoldt, ČTK/AP

Do koncentračního tábora Stutthof byl nasazen v srpnu roku 1944 a působil tam jako dozorce do dubna 1945. Státní zástupce ho viní z toho, že ve funkci dozorce „podporoval zejména zákeřné a kruté zabíjení židovských vězňů“.

Do konce druhé světové války zemřelo ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65 tisíc lidí. Ve Stutthofu byli vězněni mimo jiné Poláci, sovětští váleční zajatci a Židé, kteří zde byli systematicky zabíjeni, součástí zařízení byla i plynová komora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků