Hlavní obsah
Foto: Reuters

Před rokem zabíjel v Maďarsku toxický červený kal

Maďarsko postihla před rokem největší ekologická katastrofa v dějinách země. Z protržené hráze odkalovací nádrže hliníkárny u města Ajka tehdy uniklo obrovské množství toxického červeného kalu, který usmrtil deset lidí a další stovky připravil o domovy.

Foto: Reuters
Před rokem zabíjel v Maďarsku toxický červený kal

Nejvíce byly postiženy města Kolontár a Devecser. Červený kal se dostal až do vzdálenosti 18 kilometrů od místa tragédie. Katastrofa způsobila obrovské materiální škody. Bylo kontaminováno 800 hektarů půdy, řeka Marcal byla znečištěny jedovatými látkami, které v ní zničily veškerý život.

Strach přetrvává

Ve městech Kolontár a Devecser vyrostly nové domy, které dostali obyvatelé zničených domů zdarma, ale rány na psychice lidí jsou nadále patrné. Tímea Harasztosová říká, že hrůzné zážitky se jí vracejí ve snech.

„Navzdory všemu jsme se rozhodli zůstat žít v Kolontáru, kde jsme dostali nový dům. Naše dcera však nedávno onemocněla astmatem. Pravděpodobně je ve zdejším vzduchu něco nezdravého,“ řekla Právu.

Někteří obyvatelé se stále nemohou smířit s osudem. „Máme nový dům, ale je na okraji města a kolem je pusto. Kdysi jsme bydleli téměř v centru Kolontáru, znali jsme všechny sousedy,“ stěžuje si Gyula Nagy.

Pomoc státu vyvolala i závist

Mezi obyvateli se objevuje závist, která začíná převládat nad pocitem lítosti a solidarity s postiženými katastrofou. „Závidí nám nové domy,“ dodává Nagy. Mnozí totiž nevěřili v efektivní a účinnou pomoc státu, vzali jako odškodnění peníze. V Kolontáru však vyrostlo 21 krásných nových domů, které vytvořily zcela novou ulici. V Devecseru vyrostlo až 87 nových domů. Tady vznikla nová čtvrť.

Mezi Kolontárem a poškozenou odkalovací nádrží postavili novou ochrannou hráz. Za rok vyměnili 560 kubíků kontaminované zeminy, kterou uložili na území hliníkárny. Odborníci letos v létě označili okolí za ekologicky nezávadné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků