Hlavní obsah
Sebastian Kurz Foto: Profimedia.cz

Práci za jedno euro a žádné burky. Rakouský ministr chce zpřísnit podmínky pro imigranty

Rakouský ministr pro integraci Sebastian Kurz požaduje, aby nezaměstnaní azylanti povinně přijímali veřejně prospěšné práce za symbolickou odměnou jednoho eura za hodinu. Opatření má zahrnovat připravovaný zákon o integraci. Ministr chce i snížení garantovaného minimálního příjmu pro nově příchozí a přimlouvá se také za zákaz úplného zahalování muslimských žen burkou nebo nikábem. Ve čtvrtek o tom informovala agentura APA.

Sebastian Kurz Foto: Profimedia.cz
Práci za jedno euro a žádné burky. Rakouský ministr chce zpřísnit podmínky pro imigranty

Kurz ve čtvrtek novinářům představil plán zpřísnění legislativy týkající se cizinců. Zastřešující nový zákon o integraci má být dopracován během příštích šesti měsíců. Norma mimo jiné přizná cizincům právní nárok na kurzy němčiny, při kterých ale budou muset spolupracovat. A nařizuje jim povinnost absolvovat také integrační kurzy.

„Ten kdo celý den sedí doma nebo v parku, má každý den čas na to, aby přicházel na hloupé myšlenky,” vysvětlil svůj nápad rakouský ministr.

Podle opozice by ale zavedení prací odměňovaných jedním eurem za hodinu na pracovním trhu působilo dumpingově a vytvořilo tlak na snižování mezd.

Hlavní změnou bude podle Kurze zavedení veřejně prospěšných prací, jako je udržování veřejných ploch či pomoc v sociálních zařízeních. Těmto činnostem by se nezaměstnaní azylanti mohli za symbolickou odměnu věnovat 15 až 30 hodin týdně. Pokud uprchlíci tyto práce odmítnou, má se jim snížit sociální podpora.

Zahalování je protispolečenské

Kurz chce i snížení minimální sociální podpory pro nově příchozí. Na tento příjem by měli mít v plné výši nárok až po pěti letech legálního pobytu. „Musí existovat rozdíl mezi těmi, kteří jsou zde čerstvě a těmi, kteří již něco (do systému) zaplatili,“ vysvětlil.

Ministr také řekl, že zváží zákaz úplného zahalování muslimských žen. Podle něj nejde o náboženský, ale "protispolečenský" symbol. Agentura APA připomněla, že ministr ještě před dvěma lety volání po tomto zákazu odmítl.

Ministr poznamenal, že své návrhy konzultoval s koaličními sociálními demokraty. Kurz je členem rakouské Lidové strany (ÖVP) a zároveň ministrem zahraničí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků