Hlavní obsah
 

Požár v chemičce přiměl Nizozemsko vyhlásit nejvyšší stupeň nebezpečí

Velký požár vypukl ve středu odpoledne v chemické továrně Chemie Pack v nizozemském Moerdijku 40 kilometrů jižně od Rotterdamu. Plameny šlehaly do výše desítek metrů a nad oblastí stále leží těžký mastný černý dým, který může obsahovat karcinogenní látky. Úřady vyhlásily čtvrtý, nejvyšší stupeň nebezpečí, uvedl web dutchnews. Přes noc se požár podařilo dostat pod kontrolu.

 
Požár v chemičce přiměl Nizozemsko vyhlásit nejvyšší stupeň nebezpečí

Když požár propukl, byly slyšet mohutné exploze, zřejmě postupně vybuchovaly nádrže s chemikáliemi. V areálu firmy bylo podle zaměstnanců asi 400 000 litrů chemikálií používaných při výrobě barev a v gumárenství. Mnohé jsou nejen hořlavé, ale také rakovinotvorné. Nebylo ale uvedeno, co hoří.

Lidé byli vyzváni, aby zůstávali doma a neotevírali okna.

Hustý mastný dým nad průmyslovou zónou v Rotterdamu

Foto: Reuters

Nejsou žádné zprávy o obětech, napsala agentura Reuters. Na místě zasahují kromě požárníků i speciální armádní jednotky. nasazeno bylo 150 požárních jednotek.

Oheň se později rozšířil do areálu sousední finské firmy Wärtsilä exportující motory. Sedm dalších podniků v sousedství bylo evakuováno.

Apokalyptické plameny šlehající z průmyslové zóny v Rotterdamu

Foto: Reuters

Zavřena je i dálnice A16 a některé jízdní pruhy dálnice A17, což zkomplikovalo spojení Rotterdamu a Antverp. Omezena je i kabotáž na moři.

Přes noc se podařilo běsnící oheň zvládnout. "Nyní je požár pod kontrolou, ale nemůžeme říci, že bychom jej přemohli," řekl velitel hasičů Gert-Jan Verhoeven. "Během pár hodin dokončíme pěnový koberec. "Je nutný, aby se požár znovu nerozhořel a nezasáhl sousední firmu zpracovávající odpad.

Zatím není jasné, proč požár o půl třetí vypukl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků