Hlavní obsah
 

Kamera zachytila explozi paneláku v Prešově

Počet obětí požáru paneláku v Prešově stoupl na sedm, uvedl mluvčí hasičů. Po jednom pohřešovaném se dále pátrá. Původně bylo pohřešováno šest osob. Slovenští hasiči oznámili, že v sobotu ráno požár zcela uhasili. Výbuch zachytila bezpečnostní kamera nedaleké restaurace.

 
Kamera zachytila explozi paneláku v Prešově

Krajský ředitel Hasičského záchranného sboru (HaZZ) Ján Goliaš v sobotu dopoledne podle listu Korzár oznámil, že je sedm potvrzených obětí, jejichž těla se již našla. Po jednom pohřešovaném se dále pátrá. „Pět mrtvých jsme našli včera, šestou oběť v sobotu ráno. Aktuálně vysvobozujeme z trosek tělo sedmé oběti, zřejmě staršího pána,“ uvedl Ján Goliaš.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry na vyhořelý panelák v Prešově ze sobotního dopoledne

Video: AP

Goliaš uvedl, že do paneláku nebudou moci obyvatelé ještě několik dní a možná týdnů vejít. Hasiči budou procházet každý byt. Dům se možná strhne. „Statici jsou tam od včerejška. Potřebujeme strhnout nejméně jedno patro, které ohrožuje ostatní domy. Pak uvidíme, jak nízko budeme muset jít při strhávání dalších pater,” řekl Goliaš.

Dům nesplňoval požární předpisy

Dům měl po rekonstrukci vlastní kotelnu, uvedl Goliaš: „Byly porušeny předpisy, dům nesplňoval požární standardy. Byly tam porušené některé předpisy, to mohlo způsobit pád schodiště. Byla to svévole majitelů.“

Vyšetřovatelé zatím považují za pravděpodobné, že při úpravě plynové instalace došlo k proražení potrubí a plyn stoupal do horních částí domu.

Ráno byl požár uhašen 

„Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru,” uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo přes sto profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

Server pluska.sk uvedl, že jeden muž zemřel při pokusu zachránit se z hořícího pekla, když spadl z balkónu v devátém podlaží, a další čtyři osoby vymrštila tlaková vlna.

Plyn vybuchl po poledni, požár dostali hasiči pod kontrolu kolem šesté večer. V domě vyhořela nejvyšší patra. V noci zásah kvůli mrazu přerušili. Hasiči uvedli, že měli při zásahu technické problémy s vysokozdvižnou plošinou a kvůli špatnému počasí nešlo ani nasadit připravené armádní vrtulníky z prešovské základny.

„Největší překážkou při zásahu bylo, že výšková hasičská technika nemohla být okamžitě umístěna dostatečně blízko budovy, protože výbuch rozmetal panely z horních podlaží na chodníky. Hasiči museli odstranit všechny panely a pokácet stromy, aby se dostali k domu,“ uvedla ministryně vnitra Denisa Saková, která dorazila na místo tragédie.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Požár paneláku v Prešově hasiči uhasili, v pátek večer na místo dorazil slovenský premiér a ministryně vnitra

Video: Reuters

„Hasičské plošiny musely být stejně umístěny trochu ve větší vzdálenosti od domu, protože případné zřícení jen zateplení by mohlo ohrozit hasiče,“ dodala ministryně. Saková připustila, že své sehrálo i špatné počasí, když kvůli mrznoucímu dešti nemohly být použity vrtulníky ani dron.

Policisté a hasiči sledují požár paneláku v Prešově

Foto: Reuters

Příčina požáru se vyšetřuje a policie případ šetří pro podezření z obecného ohrožení.

Slovenský plynárenský průmysl (SPP) potvrdil, že dostal v pátek před explozí dvě zprávy o dvou mimořádných situacích. Že v domě bylo cítit unikající plyn a že krátce poté dostal informaci o prokopnutém plynovém potrubí při úpravě parkoviště.

Výbuch plynu zdemoloval panelák v Prešově, pět mrtvých

Video: Polícia Slovenskej republiky

Dům je neobyvatelný, horní čtyři patra zcela vyhořela. Náhradní ubytování využilo 13 lidí, i když byli evakuováni i lidé ze sousedních domů. Noc strávila na internátu střední školy SOŠT i 73letá Mária Lehocká, která v domě v Mukačevské ulici žila 49 let. „Když to bouchlo, tak mě to až odhodilo,” řekla deníku Korzár bývalá zdravotní sestra: „Znala jsem mnoho lidí z toho domu. Je to velká tragédie. A musely se na to dívat děti.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků