Hlavní obsah
Členové OBSE vystupují v Doněcku z automobilu. Foto: Shamil Zhumatov, Reuters

Povstalci na Ukrajině po měsíci propustili čtyři inspektory OBSE

Proruští separatisté na východě Ukrajiny propustili čtyřčlenný tým pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), který měsíc zadržovali. V noci na pátek o tom s odvoláním na představitele samozvané Doněcké lidové republiky informovala agentura AFP. Podle agentury DPA kyjevská kancelář OBSE potvrdila, že pozorovatelé jsou skutečně na svobodě. V zajetí nadále zůstává ještě jiná skupina pozorovatelů OBSE.

Členové OBSE vystupují v Doněcku z automobilu. Foto: Shamil Zhumatov, Reuters
Povstalci na Ukrajině po měsíci propustili čtyři inspektory OBSE

„Nic za to neočekáváme, propustili jsme je bez jakýchkoliv podmínek,“ citovala AFP premiéra samozvané Doněcké lidové republiky Alexandra Borodaje. Propuštění inspektoři, kterými jsou Švýcar, Dán, Estonec a Turek, jsou prý nyní v hotelu v Doněcku, tedy ve městě, které je pod kontrolou separatistů. Do rukou povstalců padli členové mise OBSE 26. května v Doněcké oblasti.

O tři dny později pak separatisté zajali další tým OBSE, který působil v Luhanské oblasti.

Proruští ozbrojenci zadrželi již 25. dubna ve východoukrajinském Slavjansku sedm pozorovatelů OBSE, mezi nimiž byl i podplukovník české armády Josef Přerovský. Ze zdravotních důvodů byl nejprve propuštěn zadržovaný Švéd, ostatní unesení byli propuštěni 3. května. Po návratu do vlasti Přerovský řekl, že jemu ani kolegům z Německa, Polska a Dánska únosci fyzicky neubližovali ani je netrápili hlady.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků