Hlavní obsah
Postřelená Olesja Žukovská Foto: Maria Danilovová, ČTK

Postřelená Ukrajinka, která se loučila se životem na Twitteru, přežila

Její vzkaz na komunitní síti Twitter, který zněl „Umírám”, obletěl celý svět. Jednadvacetiletá Olesja Žukovská ho napsala chvíli poté, co ji v centru Kyjeva, kde pomáhala jako zdravotnice, zasáhl ostřelovač přímo do krku. Dlouho nebylo jasné, co se s dívkou stalo, a většina uživatelů sociálních sítí se domnívala, že zemřela. Olesja ale přežila a nyní se léčí v jedné z kyjevských nemocnic, uvedla agentura AP.

Postřelená Olesja Žukovská Foto: Maria Danilovová, ČTK
Postřelená Ukrajinka, která se loučila se životem na Twitteru, přežila

"Vyšli jsme do ulic za svobodu, za naše práva, za sociální nezávislost, za demokracii, za svobodu slova, za všechno, za normální život," uvedla dívka v rozhovoru z nemocničního lůžka.

Olesja byla postřelena ve čtvrtek ráno, kdy nejspíš vládní ostřelovači zahájili palbu do lidí přítomných na náměstí Nezávislosti a útočili i na zdravotníky. Mladá Ukrajinka se nechala slyšet, že na Majdanu, jak Ukrajinci náměstí říkají, pomáhá téměř tři měsíce jako dobrovolná zdravotnice. "Jsem apolitická, nejsem členem žádné strany. Jsem jen na straně lidu," řekla AP viditelně slabá a bledá dívka se zavázaným krkem.

Její fotografie obletěla svět 

"Nemohla jsem se na to dívat v televizi. Musela jsem tam být," popsala svou cestu do kyjevského centra. Jak Olesja uvedla, postřelili ji, když s několika přáteli procházela táborem na Majdanu. Byla prý dezorientovaná a myslela si, že někde vedle ní vybuchl granát. Její kamarádi ale rychle odhalili, že ji postřelil ostřelovač.

Jsem v nemocnici a můj stav je stabilní.
zraněná zdravotnice

"Podívala jsem se na své ruce a byly pokryty krví a řekla jsem si: Je to tady, umírám," dodala zraněná Ukrajinka. Její tweet a fotografie s ovázaným zkrvaveným krkem se staly rychle jedním ze symbolů boje ukrajinské opozice.

Jak dívka popsala, když ji dovedli do sanitky, ještě stihla na svém telefonu poslat vzkaz "Umírám" na svůj účet na síti Vkontakte, která je obdobou Facebooku. Tak se vše dostalo i na její účet na Twitteru. Poté jí lékaři již telefon odebrali.

Olesja Žukovská na nemocničním lůžku

Foto: Maria Danilovová, ČTK

Podle lékaře Mykoly Dyomina Žukovská absolvovala operaci a mohla by být z nemocnice propuštěna již do týdne. "Jsem naživu! Děkuji všem, kteří se za mě modlili a podporovali mě," vzkázala dívka opět na Twitteru svým příznivcům. "Jsem v nemocnici a můj stav je stabilní," dodala. To, co se jí stalo, nijak nezasáhlo její odhodlání pokračovat v protestech. "Jakmile mi bude líp, půjdu na Majdan," uzavřela dívka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků