Hlavní obsah

Poslanci schválili sporný zákon o rychlé rekonstrukci Notre-Dame

Francouzští poslanci v noci na sobotu po dlouhé debatě schválili kontroverzní návrh právního rámce pro pětiletou rekonstrukci pařížské katedrály Notre-Dame, kterou v dubnu poškodil požár. Kritiku odborníků i opozice ale vyvolává její část, která dává vládě možnost v případně nutnosti obejít urbanistická, ekologická a památkářská pravidla nebo předpisy o veřejných zakázkách.

Poslanci schválili sporný zákon o rychlé rekonstrukci Notre-Dame

„Tento článek je z celého textu nejhorší. Navrhuje ignorování všech pravidel, aby šla (rekonstrukce) rychleji,” uvedl opoziční poslanec Marc Le Fur.

Katedrála vzplála 15. dubna a přišla o svůj krov a štíhlou věž. Prezident Emmanuel Macron poté uvedl, že by si přál, aby proslulá gotická památka byla obnovena do pěti let. To ale mnozí experti považují za nemožné. Kritici tvrdí, že záměr šéfa Elysejského paláce je motivovaný především snahou opravit katedrálu do olympijských her v Paříži v roce 2024.

Částečně zakrytá katedrála Notre-Dame

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Francouzský ministr kultury Franck Riester ale podle agentury AFP ujistil, že vláda renovaci uspěchat nehodlá. Zvláštní právní rámec byl podle něj potřeba, protože situace je bezprecedentní. „Stavba, která nás čeká, je výjimečná, ambiciózní, jedinečná,” dodal Riester.

Návrh zákona, který řeší především otázku správy finančních darů na obnovu chrámu, ještě zamíří do Senátu, který by se jím měl zabývat 27. května.

Spor se vede o to, zda by se měla katedrála rekonstruovat do podoby před požárem, nebo by měla mít věžička nad oltářem novou podobu. [celá zpráva]

Zákon tuto otázku neřeší. Nepodařilo se do něj vložit větu, že by katedrála měla být identická. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků