Hlavní obsah
Bývalý portugalský premiér José Sócrates Foto: ČTK/AP

Portugalského expremiéra zatkli kvůli korupci

V Portugalsku v rámci vyšetřování podvodů, praní špinavých peněz a korupce kolem udělování víz zahraničním investorům byl v pátek zatčen i šéf předchozí vlády José Sócrates. Oznámila to portugalská prokuratura. Dříve bylo již zatčeno asi 11 lidí včetně šéfa hraniční policie.

Bývalý portugalský premiér José Sócrates Foto: ČTK/AP
Portugalského expremiéra zatkli kvůli korupci

Nová portugalská ministryně vnitra Anabela Rodriguesová nařídila v pátek rozsáhlé vyšetřování aféry kolem udělování takzvaných zlatých víz, která je v Portugalsku možné získat od roku 2012. Na 60 policistů a dalších odborníků ve stejný den provedlo několik razií.

Sócrates byl zatčen po svém příletu na letiště v Lisabonu.

Milióny od investorů

Portugalsko ve snaze přilákat zahraniční kapitál uděluje od října 2012 mimořádná víza zahraničním investorům, kteří zamýšlí v zemi investovat. Buď musejí dát nejméně 500 000 eur (13,8 miliónu korun) do nákupu nemovitostí a ponechat si je nejméně pět let, nebo investovat jinak milión eur.

Opatření přineslo podle vlády zemi už více než miliardu eur při udělení 1775 těchto víz, a to především čínským, ale i brazilským, ruským a jihoafrickým investorům. Podle vyšetřovatelů se ale zadržení rozhodli u řady cizinců falšovat údaje o jejich finančních možnostech a záměrech, za což inkasovali tučné úplatky.

Sedmapadesátiletý socialista Sócrates řídil kabinet od roku 2005 do června 2011, kdy ho po volební porážce své strany nahradil současný sociálnědemokratický premiér Pedro Passos Coelho.

Sócrates byl již dříve spojován s jednou korupční aférou z doby, kdy byl ministrem životního prostředí. Jeho vyšetřování bylo nakonec v roce 2010 zastaveno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků