Hlavní obsah
Mrak prachu a popela vyvržený islandskou sopkou Foto: Reuters

Popel z islandské sopky drží leteckou dopravu nad Evropou v šachu

I během pátku bude letecká doprava v Evropě značně omezena, řada letů včetně mezikontinentálních byla zrušena a mnohá letiště jsou uzavřena. Důvodem je mrak popela a prachu, který ve středu vyvrhla islandská sopka Eyjafjallajökull. Vzhledem k jeho postupu na východ a jih se uzavřel vzdušný prostor i nad Polskem a pobaltskými státy a odpoledne i na ČR

Mrak prachu a popela vyvržený islandskou sopkou Foto: Reuters
Popel z islandské sopky drží leteckou dopravu nad Evropou v šachu

Zcela uzavřen je vzdušný prostor nad Velkou Británií, Irskem, Norskem, Dánskem, Finskem a nad Belgií a Nizozemskem. S uzavíráním vzdušného prostoru začalo před polednem i Česko.[celá zpráva]

Uzavřen je také vzdušný prostor nad severní částí Francie a Polskem.Podle polského úřadu pro leteckou navigaci PATA byla od  08:00 až do odvolání uzavřena velká část polského vzdušného prostoru s výjimkou letišť Krakov a Rzeszów. Před polednem bylo zavřeno i krakovské letiště, uvedl mluvčí.

Mrak se přesouvá dál, uzavírají se další letiště 

Vzhledem k postupu oblaku na východ se postupně  uzavřela letiště v Polsku. Uzavřen byl i vzdušný prostor nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem a pak i letiště v Sofii.

Odpoledne se předpokládá i uzavření letišť v Rakousku. "Kvůli popelu šířícímu se ze severu budou od dnešního pozdního odpoledne či časného večera uzavřena letiště ve Vídni, v Salzburgu a v Linci," sdělily rakouské úřady.

V Británii a v Dánsku zůstane vzdušný prostor uzavřen do soboty, v Irsku a ve Skotsku však možná bude otevřen už v pátek večer. Otevřen je již v Norsku a ve Švédsku, uvedla Skynews. Nicméně islandská sopka podle zpráv chrlí oblaka popela do atmosféry dál.

Ve Švédsku byl dopoledne otevřen vzdušný prostor na severu země, ale stockholmské letiště Arklanda, které denně odbaví 50 000 lidí, zůstává uzavřeno.

Odstavená letadla na londýnském letišti Heathrow

Foto: Eddie Keogh, Reuters

Jak uvedla evropská organizace pro řízení leteckého provozu Eurocontrol, absence silnějších větrů způsobuje, že prach a popel vyvržený vulkánem se pohybuje jen pomalu na východ a zůstává hustý. Očekává, že z 28 000 letů se jich letos uskuteční jen11 000.

Pasažéři zrušených letů na madridském letišti

Foto: Andrea Comas, Reuters

 

Uzavřená letiště  v Německu a Francii

Francie uzavřela 24 svých letišť na severu země včetně pařížského.  V Německu zůstávala i v pátek ráno uzavřena letiště v Hamburku, Hannoveru, Brémách, Düsseldorfu, Münsteru/Osnabrücku, Kolíně/Bonnu a znovu uzavřena byla i berlínská letiště Tegel a Schönefeld, ve čtvrtek kolem 22. hodiny dočasně uvolněná.

Satelitní snímek prachu a popela táhnoucí se od Islandu k Evropě

Foto: Reuters

Největší německé letiště, vzdušná křižovatka střední Evropy ve Frankfurtu nad Mohanem, bylo uzavřeno v pátek.  "Od dnešních 08:00 SELČ je přerušena veškerá doprava na letišti ve Frankfurtu," sdělil agentuře AFP mluvčí tohoto třetího největšího evropského letiště.

Mrak popela nad Islandem

Foto: Olafur Eggertsson , Reuters

"Nejde o uzavření celého vzdušného prostoru nad severním Německem, ale o přerušení provozu letišť," řekla mluvčí německého řízení letového provozu Kristina Keleková. "Pokud se situace zlepší, lze tak operativně provoz uvolňovat," dodala.

Pražské letiště Ruzyně sice nebylo do pátečního poledne zasaženo přímo, přesto počítá zrušené lety na desítky. Muselo škrtnout spoje z oblastí dotčených přerušením dopravy a do nich. Pak byla uzavřena i Ruzyně.

 Rušené spoje 

Situace v letecké dopravě je zcela chaotická. Už ve čtvrtek bylo zrušeno 5000 spojů. Pátek přitom nenabízí zlepšení.

Satelitní snímek prachu a popela táhnoucí se od Islandu k Evropě

Foto: Reuters

Sopečná činnost na Islandu narušuje letecký provoz i na transatlantických cestách do USA a Kanady a do Asie. Společnosti Qantas, Japan Airlines, Korean Air, Singapore Airlines a Cathay Pacific zrušily většinu letů do Evropy a čekají, že situace se zlepší až v neděli.

Satelitní záběr islandské sopky

Foto: Reuters

Popílek spadl ve Skotsku

Na Skotsko během noci už během noci spadl popílek, jeho koncentrace však byla velmi nízká. Pro lidi nepředstavuje ohrožení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků