Hlavní obsah
Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko Foto: Profimedia.cz

Polskému ministrovi životního prostředí pokáceli na zahradě stromy

Přes tři desítky stromů pokácel neznámý pachatel na soukromém pozemku polského ministra životního prostřední Jana Szyszka. Případ by mohl být podle polských médií pomstou za kontroverzní zákon, který umožnil vlastníkům porážet na svých pozemcích stromy bez povolení úřadů, či za sporný způsob ochrany unikátního Bělověžského pralesa.

Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko Foto: Profimedia.cz
Polskému ministrovi životního prostředí pokáceli na zahradě stromy

Třiatřicet jedlí, douglasek a zeravů vysokých od tří do sedmi metrů někdo v noci na pondělí pokácel za pomocí motorové pily na ministrově pozemku v Tuczně na severozápadě Polska. Uvedla to mluvčí místní policie Beata Budzyńová. Ministr škodu odhadl na 5000 zlotých (asi 32 000 Kč).

Podle polských médií by incident mohl být pomstou za takzvaný Lex Szyszka, tedy zákon, který ministr životního prostředí prosadil a na základě kterého mohou lidé v Polsku od prvního ledna letošního roku kácet stromy na svých soukromých pozemcích až na výjimky bez povolení úřadů.

Podle ekologických organizací má tento zákon na svědomí masivní kácení po celé zemi. Před vstupem zákona v platnost musely místní úřady na ochranu životního prostředí souhlasit s pokácením stromu s průměrem kmene větším než 25 či 30 centimetrů v závislosti na jeho druhu.

Podle Adama Bohdana z organizace Dzika Polska (Divoké Polsko) „by mohlo jít o akt zoufalství, o zoufalý výkřik někoho, komu povolily nervy a kdo chce tímto gestem dát najevo svůj hněv nad vším, co se v Polsku děje”.

Kromě zákona o kácení stromů ekologové včetně například organizace Greenpeace či Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Szyszka kritizují i za kontroverzní „ochranný program” Bělověžského pralesa, který zahrnuje rozsáhlé kácení stromů. Unikátní prales na polsko-běloruské hranici, v němž žijí i zubři, je na seznamu přírodního dědictví UNESCO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků