Hlavní obsah
Dítě nakažené spalničkami (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Polskem se šíří spalničky, podle WHO jde o panevropskou hrozbu

V Polsku přibývá případů nákazy spalničkami a ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski kvůli tomu obyvatele vyzval, aby nechali sebe a své děti očkovat. Informovala o tom v neděli agentura AP. V Mazovském vojvodství, kde se nachází i metropole Varšava, se v poslední době spalničkami nakazilo 17 dětí.

Dítě nakažené spalničkami (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Polskem se šíří spalničky, podle WHO jde o panevropskou hrozbu

Podle ministra se spalničkami nakazily výhradně děti, které nenechali rodiče očkovat. „Tohle by pro nás mělo být upozornění, abychom byli na pozoru. Buďme rozumní, buďme chytří, nechávejme se očkovat,” vyzval Szumowski, který se snažil vyvrátit obavy, že vakcíny mohou být pro děti nebezpečné.

Upozornil také na to, že mezi nemocnými je jedno dítě mladší než 13 měsíců, které ještě vakcínu podle očkovacího kalendáře nedostalo. Jediný způsob, jak takto malé děti před nákazou chránit, je dostatečná proočkovanost populace, která musí být nejméně 95 procent.

Nejnebezpečnější pro nejmenší

Nákaza spalničkami je nejnebezpečnější u dětí do věku šesti let, jimž mohou spalničky způsobit komplikace ohrožující život.

Světová zdravotnická organizace (WHO) koncem října varovala, že v některých zemích v Evropě včetně Polska a České republiky klesá důvěra v bezpečnost očkování, což vede ke zvýšenému výskytu některých infekčních chorob, včetně spalniček.

Spalničky jsou vysoce infekčním virovým onemocněním. V počátečním stádiu se u nemocného objevuje horečka, rýma, zánět spojivek a kašel. Později se vyskytne vyrážka, která je sytě červená a drobně skvrnitá. Vyrážka začíná na záhlaví, postupně se šíří na obličej, krk, břicho a končetiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků