Hlavní obsah
Foto: Toby Melville, Reuters

Polská rodina v Británii dostala výhrůžný dopis a zaútočili na ni žháři

Neznámí pachatelé vypálili kůlnu u domu polské rodiny v Plymouthu na jihozápadě Británie. Zároveň zaslali rodině dopis s výhrůžkou, že příště zaútočí přímo na ni. Policie případ vyšetřuje jako rasově motivované násilí. Podle zpravodajské stanice BBC se napadená rodina potýká s hrozbami od červnového referenda, v němž se většina hlasujících vyslovila pro odchod své země z Evropské unie.

Foto: Toby Melville, Reuters
Polská rodina v Británii dostala výhrůžný dopis a zaútočili na ni žháři

Ke žhářskému útoku došlo v noci na čtvrtek. Oheň zničil vybavení uložené v kůlně, mimo jiné jízdní kola nebo elektrickou sekačku. Nikdo při požáru nebyl zraněn, rodina však dostala anonymní dopis s textem: „Táhněte zpátky do své zasrané země. Příště bude na řadě vaše rodina."

Dvaadvacetiletá Ewa Banaszaková z napadené rodiny prohlásila, že se už v Británii necítí bezpečně. „Od referenda je to zde velmi tvrdé, lidé nám říkají, ať se vrátíme do své země," řekla žena stanici BBC. ”Žijeme tu už dlouho. Vždy budu Polka, ale tady je náš domov, kde žijeme a pracujeme," uvedla.

Představitelé plymouthské policie vyjádřili zděšení nad činem, který má podle nich rasistický podtext. Zároveň ujistili, že jsou odhodláni dopadnout pachatele žhářského útoku, který podle nich mohl ohrozit životy obyvatel domu. Podle Banaszakové mají Poláci v Británii vzhledem k současné zjitřené náladě obavy mluvit na veřejnosti polsky. Sama je však rozhodnutá, že v zemi zůstane a do Polska se nevrátí.

Útoky na přistěhovalce

Incidentů zaměřených proti polským přistěhovalcům po referendu o odchodu Británie z EU výrazně přibylo. Premiér David Cameron na konci června reagoval příslibem, že jeho země nebude tolerovat projevy národnostní a rasové nenávisti a vypořádá se s nimi.

Jedním z klíčových faktorů, který v referendu rozhodl o vítězství stoupenců takzvaného brexitu, tedy britského odchodu z EU, byla imigrace, zejména z postkomunistických unijních zemí. Zdaleka nejvíc imigrantů, kteří pracují v Británii, je právě z Polska: ve Spojeném království žije téměř milión Poláků. Kritici kampaně za odchod Británie z EU tvrdí, že stoupenci brexitu se často uchylovali ke xenofobní rétorice a otázku migrace zneužívali.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků