Hlavní obsah
Panama City. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Politici a byznysmeni včetně Čechů schovávají peníze v daňových rájích, odhalily uniklé dokumenty

Desítky prominentních politiků, byznysmenů, diktátorů či autoritářských vládců z řady světových zemí jsou na seznamu klientů právní firmy Mossack Fonseca, která jim pomáhala co nejefektivněji se vyhnout placení daní a ukrýt svůj majetek v daňových rájích. Část uniklých dokumentů v neděli zveřejnilo několik předních světových médií. Masivní únik záznamů už dostal i své jméno - Panama Papers, podle sídla firmy. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je na seznamu i 283 Čechů.

Panama City. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Politici a byznysmeni včetně Čechů schovávají peníze v daňových rájích, odhalily uniklé dokumenty

V dokumentech je údajně i zhruba desítka národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či členů čínského politbyra. Materiály hovoří rovněž o masivních převodech lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dokumenty získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií v 78 zemích. Podle britského deníku The Guardian jde o únik většího množství dokumentů, než v roce 2010 zveřejnil portál Wikileaks či před třemi lety spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok.

Jsou mezi nimi i Češi

Na projektu se z ČR podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Podle nedělního sdělení centra se k českým klientům firmy vztahuje přes 250 tisíc dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Nejčastěji jsou tyto firmy zřízené pro Čechy na Seychelách, kde jich prý je přes 800. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Panama nebo ostrov Samoa, uvádí centrum.

"V dokumentech Panama Papers se nachází skupina velmi bohatých českých podnikatelů, jejichž jmění a obchodní impéria jsou do značné míry založena na kupónové privatizaci," uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku. Jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nebo podnikatele a miliardáře Daniela Křetínského.

V databázi dokumentů lze podle centra dohledat rovněž několik osob spojovaných se solárním byznysem nebo jméno uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který byl v Česku odsouzen na 10,5 roku za krácení daně, podvod a další trestné činy.

Panama Papers

Dokumenty podle BBC dokládají, jak v Panamě sídlící poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout platbě daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Vedle diktátorů či autoritářských vládců jsou mezi klienty firmy ukrývajícími svůj majetek v daňových rájích například Porošenko, pákistánský premiér Naváz Šaríf či premiér Islandu Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, uvedla BBC.

Několik miliónů uniklých dokumentů označovaných jako "Panama Papers" pochází z interních záznamů firmy, ty nejaktuálnější nesou loňské datum. Vedení firmy nařčení z jakýchkoli podobných aktivit dlouhodobě odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků