Hlavní obsah
Pavel Rusko u soudního přelíčení letos v únoru. Foto: Jozef Jakubčo/SME, Profimedia.cz

Policie zatkla bývalého slovenského ministra Pavola Ruska

Slovenský exministr hospodářství Pavol Rusko, který se v úterý jako jeden ze dvou obžalovaných v kauze falšování směnek nedostavil k odvolacímu soudu, byl zatčen. S odvoláním na vyjádření Ruskova advokáta o tom ve středu informovala slovenská média, podle kterých Rusko strávil noc v policejní cele.

Pavel Rusko u soudního přelíčení letos v únoru. Foto: Jozef Jakubčo/SME, Profimedia.cz
Policie zatkla bývalého slovenského ministra Pavola Ruska

Ve zmíněném případu soud první instance Ruskovi a podnikateli Marianu Kočnerovi v únoru vyměřil shodný trest 19 let vězení.

Rusko se krátce před začátkem úterního líčení u slovenského nejvyššího soudu omluvil s odůvodněním, že byl napaden a ošetřen v nemocnici. Zároveň nedal souhlas k jednání ve své nepřítomnosti. Prokurátor před soudem ale upozornil, že lékařské potvrzení nesplňuje zákonem předepsané podmínky pro řádné omluvení. Senát pak nevyhověl návrhu obhajoby i žalobce, aby líčení pokračovalo pouze s Kočnerem, a proces odročil na leden.

Rusko v kauze předkládal neschopenky již u soudu první instance, který kvůli tomu některá jednání musel zrušit.

Slovenský nejvyšší soud má projednat odvolání prokurátora i obou obžalovaných vůči verdiktu Specializovaného trestního soudu, který Ruska i Kočnera uznal vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy korun). Proplacení směnek požadovala i od soukromé televize Markíza jedna z firem Kočnera. Prokurátor žádá uložit obžalovaným přísnější trest.

Rusko podle obžaloby zmíněné směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem soukromé televize Markíza. Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala Markíze.

Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, kterou mezitím ovládla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků