Hlavní obsah

Policie v pohraničí s Německem ulovila přes kilo pervitinu

Bavorští a čeští policisté a celníci při společné operaci v pohraničí zachytili přes kilogram pervitinu. Německá spolková země se s masivním nárůstem dovozu této drogy v posledních letech potýká. Za celý rok 2012 Bavoři zajistili asi 23 kilogramů pervitinu, o šest kilogramů více než o rok dříve. Oznámili to ve čtvrtek představitelé bezpečnostních složek obou zemí na tiskové konferenci v bavorském Norimberku.

Policie v pohraničí s Německem ulovila přes kilo pervitinu

Rozsáhlá kontrolní akce Speedway II zaměřená především na pašování narkotik se uskutečnila od července do prosince loňského roku. Na německé straně hranice při ní padlo detektivům a celníkům do ruky 900 gramů drogy a na české 265 gramů.

Kromě pervitinu, v Německu nazývaného crystal, při druhé takové akci svého druhu zabavili dohromady pět kilogramů marihuany, půl kilogramu hašiše, na 4200 kusů ilegální pyrotechniky a vícero malých zbraní.

„Tyto akce mají ten význam, že nám prohloubí spolupráci a zrychlí výměnu informací," uvedl ředitel české Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Vysvětlil, že zatímco ČR „je více zaměřena na organizované formy drogové trestné činnosti, německá strana v důsledku zvýšeného zájmu jejich občanů (o český pervitin) staví pořádkové síly do cesty běžné přeshraniční distribuci. Frydrych upozornil, že by se společné operace mohly v budoucnu opakovat.

V ČR se vyrobí deset tun drogy

S přílivem pervitinu z Česka se Bavorsko, stejně jako druhá sousední německá spolková země Sasko, potýká poslední tři roky. Zatímco v roce 2009 zadržely bavorské úřady ani ne kilogram této drogy, o dva roky později už to bylo 17 kilogramů a loni ještě o šest kilogramů více. Stále je to ale jen zlomek odhadovaných deseti tun pervitinu, jež se v Česku údajně vyrobí. Polovina z toho jde na export.

Bavorští politici loni českým úřadům vyčetli, že drogy do Německa proudí i díky údajně příliš liberální drogové politice v ČR. České ministerstvo vnitra nyní zvažuje, že právní úpravu regulující držení drog pro vlastní potřebu zpřísní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků