Hlavní obsah
Policie v Barceloně zmařila elektronické referendum. Foto: Enrique Calvo, Reuters

Policie v Barceloně překazila elektronické hlasování v referendu o nezávislosti

Španělská policie provedla v sobotu razii v centru pro telekomunikace a informační technologie katalánské vlády a odstavila informační služby, které by se mohly použít během nedělního referenda o nezávislosti Katalánska. Současně uzavřela většinu z 2315 škol, které měly posloužit jako hlasovací místnosti.

Policie v Barceloně zmařila elektronické referendum. Foto: Enrique Calvo, Reuters
Policie v Barceloně překazila elektronické hlasování v referendu o nezávislosti

Španělské polovojenské policejní civilní stráži (Guardia Civil) se tak zjevně podařilo překazit "plán B" katalánské vlády, totiž umožnit hlasování v nelegálním referendu elektronickou cestou, poznamenala agentura APA.

Policie údajně uzavřela 29 aplikací a systémů, které byly určeny pro digitální hlasování a sčítání hlasů.

Španělská vláda v sobotu informovala, že policie znemožnila přístup do 1300 škol, které byly určeny pro konání referenda.

Podle vládního zdroje, na který se odvolává agentura Reuters, dalších 163 škol obsadili občané. Ti se svou přítomností snaží policii znemožnit vyklizení a uzavření školních budov do nedělního rána, jak to nařídil šéf katalánské regionální policie. Mnozí podporovatelé referenda dokonce ve školách přenocovali.

Katalánský nejvyšší soud v pátek nařídil například společnosti Google, aby odstranila ze své nabídky aplikaci používanou katalánskou vládou pro šíření informací o referendu.

Španělská centrální vláda podezřívá katalánskou separatistickou vládu Carlese Puidgemonta, že se chystá v neděli uplatnit možnost elektronického hlasování, protože policie byla pověřena zabavením všech hlasovacích lístků a volebních uren a uzavřením volebních místností.

V uplynulých týdnech už španělská vláda milióny volebních lístků a letáků zabavila. Desetitisíce lidí si ale hlasovací lístky stáhly a vytiskly z internetu, kam je katalánská vláda dala k dispozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků