Hlavní obsah
Hlasování v polském Sejmu, uprostřed první řady předseda vládní strany PiS Jaroslaw Kaczynski Foto: Alik Keplicz, ČTK/AP

Pohár trpělivosti Poláků přetekl, vládnoucí straně PiS strmě padají preference

Pokud by se nyní v Polsku konaly volby, současné vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) by aktuálně dalo hlas 28 procent voličů, což je o 12procentních bodů méně než minulý měsíc. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu pro televizi TVN, který provedl ústav Kantar Millward Brown.

Hlasování v polském Sejmu, uprostřed první řady předseda vládní strany PiS Jaroslaw Kaczynski Foto: Alik Keplicz, ČTK/AP
Pohár trpělivosti Poláků přetekl, vládnoucí straně PiS strmě padají preference

Na druhém místě skončila hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), té by dalo hlas 22 procent obyvatel. Třetí bylo stejně jako v minulých průzkumech protestní hnutí Kukiz 15, které má nyní desetiprocentní podporu. Výrazně si polepšil Svaz demokratické levice (SLD), který poskočil ze tří na devět procent.

„Je to efekt kapky, kvůli níž přeteče pohár," řekl Kuba Antoszewski, manažer Kantar Millward Brown. „Spousta věcí se nakupila a vyplouvá na povrch. Tohle je významný signál," dodal. Za možné příčiny pádu preferencí PiS označil mimo jiné protesty kvůli interrupcím či spor s Izraelem ohledně kontroverzního zákona, který kriminalizuje připisování odpovědnosti za zločiny holokaustu Polákům.

Obraz PiS u voličů utrpěl také tím, že expremiérka Beata Szydlová nevyhověla žádostem, aby vrátila finanční prémie, které se rozhodla vyplatit sobě a svým ministrům. Ve většině případů šlo o částky převyšující desetinásobek průměrného platu. Expremiérka ale odměny hájila s tím, že její vláda si peníze tvrdou prací zasloužila.

Lídr PiS Jaroslaw Kaczynski výsledek nového průzkumu příliš komentovat nechtěl. „Výsledky průzkumů bereme s respektem a pokorou, ale víme, jak jsou vytvářeny, takže jsme plni optimismu," řekl bez dalšího vysvětlení.

Polsko letos čekají komunální volby, ty parlamentní jsou plánované až na konec příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků