Hlavní obsah
Zubr. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Po 250 letech se v Německu objevil zubr. Zastřelili ho

Totální selhání státní správy v případě ochrany kriticky ohrožených druhů. Tak hodnotí veřejnost případ z východobraniborského Lebusu, kde vedení radnice nechalo zastřelit zubra. Zvíře, které je v Evropě přísně chráněno, se tam zřejmě zatoulalo z polského národního parku Ústí Warty. Vedení města se brání, že zubra nechalo zastřelit z obavy, že by mohl ohrozit obyvatele Lebusu, napsal ve čtvrtek server listu Tagesspiegel.

Zubr. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Po 250 letech se v Německu objevil zubr. Zastřelili ho

Jeden z obyvatel Lebusu spatřil zubra v okolí města ve středu. Okamžitě informoval policii a ta následně zkontaktovala radnici. Radní okamžitě rozhodli, že se zvíře zastřelí. Na akci najali dva lovce, kterým se odstřel jednoho z nejohroženějších druhů vzápětí podařil.

„Po více než 250 letech je v braniborské přírodě spatřen volně žijící zubr a vše, co jsou úřady schopné udělat, je, že ho nechají utratit,“ prohlásil Christoph Heinrich ze Světového fondu na ochranu přírody. „Rozhodně nejde o žádný nebezpečný druh, respektive zvíře, které by člověka ohrožovalo,“ dodal Heinrich. Připomněl, že zubr patří k nejohroženějším zvířecím druhům na světě. V Polsku žije ve volné přírodě asi 1350 z celkem čtyř tisíc zubrů. Je jich ještě méně než nosorožců či ledních medvědů.

„Jsem zděšen a šokován,“ reagoval braniborský ministr životního prostředí Jörg Vogelsänger (SPD). Pozastavil se nad tím, proč se vedení radnice nespojilo s polským národním parkem, zvíře se neuspalo a nepřevezlo do některého z přírodních parků.

„Uspávací látku a oprávnění k jejímu použití má každý okresní veterinář,“ dodal. Současně se pozastavil nad vysvětlením radnice, že bylo zvíře zastřeleno z obav o bezpečnost lidí. Není mu jasné, jak mělo být nebezpečné. „Takže polovina Polska, kde je zubr národním symbolem, by muselo být prohlášeno nebezpečnou zónou," dodal ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků