Hlavní obsah

Paradox voleb: Corbyn získal více hlasů než kdysi vítězný Blair

Labouristický lídr Jeremy Corbyn, kritiky označovaný za losera, který pokazil, co mohl, ve volbách získal více hlasů než jeho straničtí předchůdci Tony Blair a Gordon Brown v letech 2005 a 2010. Labouristé v roce 2005 získali o 700 tisíc voličů méně než letos a stačilo jim to na vítězství ve volbách.

Paradox voleb: Corbyn získal více hlasů než kdysi vítězný Blair

Jiným paradoxem letošních britských voleb je fakt, že Konzervativní strana v čele s Borisem Johnsonem získala za získaných 300 tisíc hlasů navíc v porovnání s předchozími volbami navíc 47 nových křesel v parlamentu. A tak ačkoli se konzervativci mohou těšit z velkého vítězství na počet získaných křesel, největší příliv hlasů v těchto volbách zaznamenali liberální demokraté.

Co způsobuje většinový volební systém?

Stručně řečeno: vítěz bere vše. Strany tak musí počítat s tím, že se při volbách tzv. efektivita (poměr procenta získaných mandátů k procentu hlasů ve volbách) dramaticky mění. Letos mají konzervativci efektivitu výrazně vyšší (1,23) než labouristé (0,93) a úplně nejnižší z parlamentních stran ji mají liberální demokraté (0,14). Hned v tomto grafu si můžete porovnat, faktické zastoupení stran v parlamentu se zisky ve volbách.Liberální demokraté, kteří tradičně sbírají středové voliče, již se pohybují mezi konzervativci a labouristy, na většinový volební systém doplatili nejvíc. Ze slibných volebních preferencí z letošního podzimu, kdy měla strana v průzkumech podporu 20 % voličů a odhadovalo se, že by mohla získat ve sněmovně až 80 křesel, nezbylo vůbec nic. V listopadu se liberální demokraté v průzkumech začali propadat a začátkem prosince už nepříznivý vývoj nezvrátili. Poslankyně Jo Swinsonová, která stranu vedla do voleb, neobhájila ani svůj vlastní mandát, proto v týž den po vyhlášení výsledků na post lídryně rezignovala.

Přehled volebních průzkumů za letošní rok si můžete spustit hned zde:

Při pohledu na průzkumy v jarních měsících jsou vidět obrovské výkyvy. Důvodem byla především nejistota, za jakých podmínek a zda vůbec Británie opustí Evropskou unii. Podmínky vyjednané konzervativní premiérkou Theresou May dolní komora nepřijala, proti se postavilo i mnoho samotných konzervativců. V květnu se po sérii neúspěšných jednání s Evropskou unií konzervativci v průzkumech zcela propadli.

Kam utekli Corbynovi voliči?

Z finálního přehledu odevzdaných platných hlasů jednotlivým stranám pak vyplývá, že konzervativci, kteří dobyli několik tradičně labouristických oblastí na severu Anglie a ve Walesu, získali oproti minulým volbám pouze 300 tisíc nových hlasů. Nejčastěji těch lidí, kteří v referendu o brexitu volili odchod z EU.

Labouristé ztratili více než 2,5 milionu voličů, kvůli čemuž v parlamentu přišli o 59 křesel. Tito voliči podle včerejšího průzkumu Lorda Ashcrofta přešli z poloviny ke konzervativcům, kteří naopak ztratili hlasy v silných volebních obvodech například ve Skotsku a Londýně.

Naproti tomu posílila Skotská národní strana (SNP), k níž se teď přiklonili dřívější konzervativní i labourističtí voliči. Skoti si přejí setrvat v Evropské unii a ve hře je možné nové referendum o skotské nezávislosti na Spojeném království. Výsledky skotského referenda v roce 2014 byly poměrně těsné, když se 45 % voličů vyslovilo pro nezávislost a 55 % proti.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků