Hlavní obsah
Tábor z přívěsů a obytných vozů, kteří si Romové vytvořili na okraji Londýna. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Pákistánská menšina v Anglii si stěžuje na tu romskou

Jedna menšina proti druhé. Tak by se dala popsat situace ve městě Sheffield na severu Anglie. Místní muslimská menšina, která v městské části Page Hall žije desítky let a pochází většinou z Pákistánu, si stěžuje na Romy, píše list The Guardian. Pákistáncům vadí zvýšený hluk, odpadky a špína a také zvýšené množství konfliktů.

Tábor z přívěsů a obytných vozů, kteří si Romové vytvořili na okraji Londýna. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Pákistánská menšina v Anglii si stěžuje na tu romskou

Poslední konflikt, při němž asistovala policie a dokonce policejní vrtulník, se odehrál na konci září v místní škole. Romská žákyně při hádce strhla muslimské spolužačce šátek z hlavy a vzápětí se rozhořela bitka, do níž se zapojilo více než sto žáků a dokonce i rodiče před školou. Zvládnout ji musely desítky policistů, psovodi a dokonce byla nasazena i policejní helikoptéra.

Na napjatou situaci mezi pákistánskou a romskou komunitou v Sheffieldu upozorňoval už před pěti lety David Blunkett, který byl poslancem za Sheffield téměř třicet let. Tvrdil, že multikulturní čtvrť Page Hall je „časovaná bomba“.

 Konflikty před školou letos v září

„Musíme změnit chování a kulturu příchozí romské komunity, jinak nastane výbuch. Všichni to víme,“ prohlásil. Obával se, aby se neopakovala situace z roku 2001 z Bradfordu a dalších měst, kde se střetli bělošští a asijští mladí lidé.

Problémy v dalších britských městech

Ačkoliv to úřady veřejně nepřiznají, problémy a zvyšující se napětí je hlášeno i z dalších měst s vysokou romskou komunitou, například z Rotherhamu, Doncasteru, Derby, Peterboroughu, Glasgow a Lutonu, píše The Guardian.

„Úřady se obávají, že brexit bude mít za následek ztrátu peněz z Evropského sociálního programu, což znemožní jakýkoli posun ke zlepšení situace,“ píše list.

Počet Romů ve Velké Británii se pokusila v roce 2013 spočítat univerzita v Salfordu. Došla k číslu 200 tisíc. Realita je ale podstatně jiná. Počet Romů v Británii je nepochybně daleko vyšší. Jako občané EU, většinou ze Slovenska, České republiky, Polska, Maďarska a Rumunska, se Romové totiž při příjezdu nemusí registrovat.

List upozorňuje na to, že Romové mají tendenci držet se pohromadě. Bydlí v nejlevnějších čtvrtích v nejmenších a nejhorších bytech. Velké rodiny většinou bydlí ve dvoupokojových bytech. Zaměstnaní jsou na nekvalifikovaných a špatně placených místech, popisuje The Guardian.

Budete potřebovat armádu

Problémy nastávají ve chvíli, kdy lidé, kteří přišli do Spojeného království dříve a zvládli se asimilovat natolik, že si koupili v daných místech nemovitosti, si začali stěžovat na hluk a ohromné množství odpadu, které se v oblastech začalo objevovat. Problémy bývají i s dodávkou pošty. Zásilky se ztrácejí, pracovníci pošty jsou zastrašováni a nechtějí do problémových čtvrtí chodit sami, píše deník.

„Toto je skutečně časovaná bomba. Když to bouchne, budete potřebovat armádu,“ nechal se slyšet jeden z Pákistánců.

Romové ale tvrdí, že jsou šikanováni a všechny problémy se hází na ně. Tvrdí, že za všechno mohou Pákistánci. Současně si na ně stěžují, že jim pronajímají za vysoké ceny nevyhovující nemovitosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků