Hlavní obsah

Pád slovenského letadla zavinil lidský faktor

Příčinou lednového pádu transportního letounu slovenské armády, při kterém zahynulo 42 vojáků, nebyl technický stav stroje, ale lidský faktor. Vyplynulo to z mnohaměsíčního vyšetřování, o jehož výsledku ve středu informoval hlavní vojenský prokurátor Mikuláš Gardecký.

Pád slovenského letadla zavinil lidský faktor

Závěry vyšetřování podle prokurátora Gardeckého potvrdily předběžnou hypotézu, že neštěstí nezavinil případný špatný stav stroje, ale selhání lidského faktoru. O chybě pilota se spekulovalo už dříve. [celá zpráva]

"Vyšetřovatelům se údajně podařilo zjistit, že v okamžiku katastrofy pilotoval Antonov 24 jedině velitel letadla," uvedla STV s odvoláním na důvěryhodný zdroj. Prokurátor však o odpovědnosti jednotlivců za neštěstí nechtěl hovořit, navíc závěry hovoří jen o "vysoké pravděpodobnosti", co se asi stalo.

Armáda oficiálně zveřejní příčiny katastrofy až poté, co se závěry vyšetřování seznámí pozůstalé po obětech a pokud je do tří dnů nenapadnou.

Stroj se zřítil 19. ledna u maďarské obce Hejce u slovenské hranice. [celá zpráva] Letoun, který havaroval krátce před přistáním na košickém letišti, převážel do vlasti vojáky z půlročního nasazení v Kosovu.  [celá zpráva]Katastrofu přežil jediný voják, nadporučík Martin Farkaš. [celá zpráva]

Slovenská armáda krátce po nehodě vyřadila letouny An-24 a ponechala si jen modernější stroje An-26.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků