Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Pacientka v Rakousku se při transfúzi nakazila virem HIV, případů může být více

Pacientka v Rakousku se při krevní transfúzi nakazila virem HIV. Infikovanou krev zprostředkoval rakouský Červený kříž (ÖRK), který také ve čtvrtek o nákaze informoval. Nevyloučil, že nakažených případů může být více. Možní další postižení už byli kontaktováni.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Pacientka v Rakousku se při transfúzi nakazila virem HIV, případů může být více

Nákaza byla potvrzena ve středu, řekla mluvčí ÖRK Monika Primenzová. Nezveřejnila jména dárce ani pacientky.

"Jsme hluboce zasaženi tím, že k tomuto přenosu došlo a vyjadřujeme svou soustrast postižené osobě a její rodině," citoval list Die Presse generálního tajemníka ÖRK Wernera Kerschbauma.

Ten naznačil, že infikovanou krev mohlo dostat více lidí, a případů by tedy mohlo být více. "Okamžitě jsme kontaktovali postižené osoby a jejich rodiny a  poskytli jsme jim zdravotní a psychologickou pomoc."

Pacient se podle všeho nakazil od dárce v takzvaném diagnostickém okně, kdy není možné HIV používanými testy zjistit, řekl Kerschbaum. K tomu může dojít, když se dárce krve nakazí krátce před darováním. V tom případě testy ještě vir v krvi nezjistí, protože se proti němu nezačaly tvořit protilátky. Riziko je podle ÖRK jedna ku 2,5 miliónu.

Falešný výsledek ale může být i v případě, že dárci selhávají ledviny nebo má nějaké jaterní onemocnění.

Kerschbaum zmínil, že k podobnému případu v Rakousku ještě nedošlo: "V posledních patnácti letech poskytl Červený kříž šest miliónů krevních konzerv a zachránil desítky tisíc životů bez jediného takovéhoto případu."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků