Hlavní obsah
Členové speciální jednotky turecké policie před budovou soudu v istanbulské čtvrti Çaglayan Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP

Ozbrojence, kteří zajali tureckého státního zástupce, policie zastřelila

Při přestřelce s policisty byli zastřeleni dva ozbrojenci, kteří v úterý u soudu v Istanbulu zajali státního zástupce. Ten byl vážně zraněn a o několik hodin později zemřel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení istanbulského policejního velitele.

Členové speciální jednotky turecké policie před budovou soudu v istanbulské čtvrti Çaglayan Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP
Ozbrojence, kteří zajali tureckého státního zástupce, policie zastřelila

Příslušníci speciálních jednotek s únosci vyjednávali více než šest hodin. Večer agentury nejprve informovaly o střelbě a explozích u budovy soudu a o přítomnosti záchranky. Následně policie potvrdila, že provedla osvobozovací akci.

Tisková agentura Anadolu uvedla, že státní zástupce Kiraz dozoroval vyšetřování úmrtí 15letého mladíka Berkina Elvana, kterého při protivládní demonstraci v roce 2013 zranil plynový granát vystřelený do davu policií. Po devíti měsících v kómatu loni v březnu zemřel.

K akci se přihlásila zakázaná krajně levicová organizace Revoluční strana pro lidové osvobození (DHKP-C). Její členové zajali státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze v jeho kanceláři v budově soudu v istanbulské čtvrti Çaglayan.

Ozbrojený levicový extremista hrozí zabitím státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze, kterého drží jako rukojmí v budově istanbulského soudu.

Foto: Handout, Reuters

Ozbrojenci údajně požadovali, aby se policisté zodpovědní za Elvanovu smrt veřejně k činu přiznali. Potrestat je pak měl "lidový soud". Státní zastupitelství také podle nich mělo zastavit stíhání demonstrantů, kteří protestovali proti Elvanově smrti. Vyhrožovali, že pokud úřady požadavky nesplní, Kiraz zemře.

Protivládní protesty v roce 2013 vypukly v Istanbulu, původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na 8000 lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

DHKP-C je radikální marxistické hnutí, které vzniklo v roce 1994. Turecko, USA i Evropská unie jej považují za teroristickou organizaci. V minulosti provedlo několik atentátů, včetně útoku na americkou ambasádu v Ankaře v roce 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků