Hlavní obsah
Pjotr Verzilov při protestu během mistrovství světa ve fotbale Foto: Christian Hartmann, Reuters

Otrava Verzilova souvisí se smrtí novinářů v Africe, tvrdí skupina Pussy Riot

Ruská protestní skupina Pussy Riot se domnívá, že otrava jejího zakladatele a bývalého vůdce Pjotra Verzilova souvisí se smrtí tří ruských novinářů ve Středoafrické republice. Oznámila to ruská média. Verzilov se měl údajně dovědět, kde za jejich vraždou stál.

Pjotr Verzilov při protestu během mistrovství světa ve fotbale Foto: Christian Hartmann, Reuters
Otrava Verzilova souvisí se smrtí novinářů v Africe, tvrdí skupina Pussy Riot

V Africe byli letos v červenci zabiti tři novináři v čele s investigativcem Orchanem Džemalem, v Rusku dobře známým. Natáčeli údajně snímek o ruských žoldnéřích bojujících v Sýrii a Iráku.

Bývalá Verzilovova manželka Naděžda Tolokonnikovová řekla televizi Dožď, že Verzilov dostal díky svým kontaktům den před otravou informaci o původcích útoků na novináře. Verzilov pocítil zdravotní problémy minulý týden po soudním jednání s členkou Pussy Riot Veronikou Nikulšinovou. Převezen byl o víkendu na kliniku do Berlína, kde lékaři konstatovali pravděpodobnou otravu neznámou látkou.

„Informace ze Středoafrické republiky mohou s případem (Verzilova) souviset, protože mohl zajímat ruské tajné služby nebo jiné úřady, možná i ve Středoafrické republice,” řekla Tolokonnikovová. Verzilov v minulosti s jedním ze zavražděných novinářům spolupracoval. Tolokonnikovové se údajně krátce před otravou svěřil, že očekává „senzační informace”.

O život přišli v Rusku kromě Džemala režisér Alexandr Rastorgujev a kameraman Kirill Radčenko. Natáčeli snímek o Vagnerově soukromé vojenské společnosti, která údajně ve Středoafrické republice působí. Její bojovníci zasáhli v minulosti do bojů na východě Ukrajiny a bojovali i v Sýrii a Iráku. Novináři rovněž chtěli získat informace o působení ruských vojenských instruktorů v zemi.

Africkou cestu novinářů a vyšetřování Vagnerovy skupiny financovalo Středisko pro správu vyšetřování (CAR), organizace zřízená a financovaná ruským exulantem Michailem Chodorkovským, bývalým oligarchou a vyhlášeným odpůrcem Kremlu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků