Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo

Otevřete česko-slovenskou hranici, vyzývají osobnosti z obou zemí

Osobnosti české a slovenské kultury a politiky žádají v otevřeném dopise premiérům obou zemí otevření hranice mezi Českou republikou a Slovenskem.

Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo
Otevřete česko-slovenskou hranici, vyzývají osobnosti z obou zemí

„Vyzýváme vlády, aby tak učinily co nejdříve,“ uvádí se v textu, který podepsali mimo jiné herec Milan Lasica, herečka a diplomatka Magda Vášáryová, hudebník Vladimír Merta, herec a režisér Břetislav Rychlík, spisovatel Jáchym Topol, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, psychoterapeutka Jitka Vodňanská či překladatel a diplomat Michael Žantovský.

Signatáři připomínají, že obě země patří mezi nejúspěšnější v boji proti pandemii. Česko evidovalo ke středečnímu podvečeru 7933 nakažených, Slovensko 1429.

„V obou našich zemích je epidemie podle vyjádření vládních představitelů a kvalifikovaných odborníků pod kontrolou. Dlouhodobým historickým, ekonomickým, kulturním a mezilidským vztahům mezi oběma zeměmi by odpovídalo, kdyby jako první navzájem otevřely své hranice pro občany druhé země, pochopitelně při dodržování všech platných vnitrostátních opatření,“ uvedli signatáři.

„Náš společný příklad by mohl dodat odvahu i dalším zemím při postupném obnovení Evropy bez hranic pro všechny její občany,“ napsali dále v otevřeném dopise signatáři.

„Slovensko může otevírat hranice tehdy, když v okolních zemích bude stav pandemie tak příznivý stav jako u nás,” reagoval už slovenský premiér Igor Matovič.

Anketa
Byli byste pro otevření česko-slovenské hranice?
Ano
82.6 %
Ne
17.4 %
Celkem hlasovalo 8672 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků