Hlavní obsah
Policisté v Kolíně nad Rýnem Foto: AP

Ostře sledované oslavy: Kolín nad Rýnem se na Silvestra změní v město policistů

Na bezpečnost během silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem bude dohlížet 1500 policistů. To je přibližně desetkrát více než loni, kdy v ulicích převážně přistěhovalci ze severní Afriky masově napadali a sexuálně obtěžovali ženy. Na tiskové konferenci v tomto západoněmeckém městě to v pondělí uvedli zástupci radnice a policie.

Policisté v Kolíně nad Rýnem Foto: AP
Ostře sledované oslavy: Kolín nad Rýnem se na Silvestra změní v město policistů

„Silvestr 2016 se bude vyznačovat velkou přítomností policie. Cílem je jediné: Aby zdejší občané i návštěvníci mohli bezpečně a pokojně slavit na ulicích, náměstích – a jak je zde v Kolíně zvykem – také na mostech,” řekl šéf kolínské policie Jürgen Mathies, podle něhož se strážci zákona na silvestrovské oslavy připravovali prakticky celý rok.

Policisté budou podle Mathiese dobře viditelní a připraveni reagovat na každý podnět od občanů. V centru Kolína nad Rýnem bude navíc vypomáhat kolem 600 zaměstnanců pořádkového úřadu a bezpečnostních agentur. Ženám bude k dispozici také zvláštní telefonická linka, na kterou mohou kdykoli zavolat.

Primátorka města Henriette Rekerová je přesvědčena, že opatření, mezi která patří třeba i zákaz odpalování zábavní pyrotechniky na prostranství před kolínským dómem, pomohou zlepšit obraz města, silně pošramocený událostmi loňského Silvestra.

Na 513 sexuálních útoků

Tehdy převážně přistěhovalci ze severoafrických zemí masově okrádali a obtěžovali ženy. Kvůli incidentům ze silvestrovské noci policie přijala přes 1200 trestních oznámení, z toho 513 kvůli činům sexuální povahy včetně znásilnění. Mezi podezřelými bylo nejvíce Maročanů a Alžířanů.

Policie v souvislosti se silvestrovskou nocí obvinila 333 konkrétních osob. Obžalobu vzneslo zatím státní zastupitelství proti 35 obviněným, většinou kvůli majetkovým trestným činům. Soudy podle prosincových údajů uložily tresty 24 z nich, 18 pravomocně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků