Hlavní obsah

OSN kritizovala ČR za děti v ústavech, chce zrušit babyboxy

Výbor OSN pro práva dítěte ve středu kritizoval Česko za velký počet dětí v dětských domovech a ústavech a za to, že tam pobývají dlouho. Doporučil Praze, aby podporovala rodiny a rozšířila pěstounskou péči. Kritizován byl i přístup k romským dětem. Členové výboru vyzvali také k odstranění babyboxů. Podle nich odporují Úmluvě o právech dítěte.

OSN kritizovala ČR za děti v ústavech, chce zrušit babyboxy

Stát by se místo babyboxů měl podle OSN zaměřit na "řešení příčin opouštění dětí". Měl by prý podporovat plánované rodičovství, poradenství či sociální pomoc při nechtěném těhotenství.

V České republice existuje zatím 44 babyboxů. Dosud do nich bylo odloženo celkem 50 dětí.

Výbor doporučil také přezkoumání zákonů a jejich úpravu ve prospěch dětí. Stát by měl vytvořit ucelený plán kroků, které bude podnikat. Patřit by mezi ně měl třeba zákaz tělesných trestů v rodině či právo dětí na slyšení u soudu či u jiných institucí i to, aby se mohly odvolat. Na jejich názor by se také měl brát vždy ohled.

Výbor poukazoval na vysoký počet dětí v ústavech a na dlouhou dobu, kterou v nich tráví. Dostatečná podle zprávy není prevence, aby v dětských domovech nekončily. Jako nedostatečnou hodnotí výbor pomoc rodinám v nouzi. Dostávat by měly zvláštní dávky, aby se mohly o potomky postarat. Rozšířit by se měla pěstounská péče, doporučil výbor. Vyčlenit by se mělo víc peněz i pro sociální pracovníky, aby mohli účinně pomáhat rodinám v tísni.

Romské děti by neměly být posílány do zvláštních škol automaticky 

ČR by měla podle výboru také přijmout rychle opatření k integraci romských či postižených dětí.

Výbor žádal ČR také o to, aby urychleně přijala opatření, která by zabránila automatickému posílání romských dětí do "zvláštních škol". Děti cizinců by měly mít nárok na péči ze zdravotního pojištění jako české děti, míní výbor OSN. Cizinci, kteří se v Česku narodí, by pak měli dostat české občanství.

Situací dětí v Česku se výbor zabýval letos. Vyslechl si zprávy neziskových organizací. Oficiální hodnocení předložila i česká vláda. Členové výboru posuzovali dodržování a prosazování Úmluvy o právech dítěte. Další zprávu má ČR předložit do poloviny roku 2018.

Výbor ve své zprávě uvedl, že péče o děti je v Česku roztříštěná a zabývá se jí několik institucí. Doporučil, aby se sjednotila. Obává se i toho, že se ustanovení úmluvy dostatečně neprosazují. Měla by podle něj proto vzniknout instituce, která by na to dohlížela. Už v minulosti se zmiňoval také o postu ombudsmana pro děti.

Vláda chystá změny 

Ministerstvo práce chystá strategii péče o ohrožené a opuštěné děti. Podle ní by se měly v příštích letech přesměrovat peníze na ústavní péči právě do služeb pro rodiny v potížích a do podpory náhradních rodin. Jedním z hlavních záměrů je podle šéfa ministerského odboru rodiny Miloslava Macely omezit umísťování malých dětí do kojeneckých ústavů. Dostat by se do nich měly jen v krajním případě. Připravují se i další změny systému.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků