Hlavní obsah

Ve čtvrtek zveřejněná výroční zpráva Mezinárodního výboru pro kontrolu drog (INCB), který spadá pod OSN, se zaměřuje především na dosažené úspěchy ve sto let dlouhém boji s drogami, i na nové problémy. Zmiňuje i Českou republiku - a to jak v souvislosti s užíváním konopí, tak kvůli výrobě pervitinu, kterým země zásobuje jako hlavní exportér západní Evropu.

OSN: Česko zásobuje západní Evropu pervitinem

Ve střední a východní Evropě je i nadále na vzestupu ilegální výroba syntetických drog, konstatuje zpráva. Podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) bylo v roce 2006 odhaleno a zlikvidováno největší množství ilegálních laboratoří na výrobu amfetaminu v Rusku.

Většina ilegálních výroben metamfetaminu (pervitinu) ve střední Evropě byla odhalena v České republice, která je hlavním zdrojem metamfetaminu pro západní Evropu.

Na východě a ve středu Evropy byl také zjištěn nárůst spotřeby opiátů, zejména heroinu.

Marihuana je méně nebezpečná než tabák a alkohol, myslí si Češi

Česká republika je zmiňována také ve vztahu společnosti ke konopí. Výbor INCB zmiňuje zprávu Evropské komise Eurobarometr z května minulého roku ohledně vnímání drog v EU mezi mladými lidmi ve věku 15 až 24 let. Více než 80 procent z dotazovaných 12 tisíc mladých Evropanů si uvědomuje zdravotní rizika spojená s užíváním heroinu, kokainu a extáze, u konopí je to ale jen 40 procent.

Mladí Češi věří, že užívání tabáku a alkoholu s sebou nese dokonce vyšší riziko než užívání konopí.

Konopí podle zprávy je nejrozšířenější drogou v Evropě. Vloni v průměru užívalo konopí sedm procent Evropanů ve věku 15 až 64 let. Nejvíce uživatelů na obyvatele je hlášeno z Itálie a Španělska, Česká republika je na třetím místě.

Zpráva současně zmiňuje růst nebezpečnosti konopí, protože byly vyšlechtěny formy s daleko vyšším obsahem THC (tetrahydrokanabionol), než bylo běžné v 80. letech. S tím také zřejmě souvisí zvýšená poptávka po léčbě následků užívání konopných drog. Podle zprávy jsou i indicie, že užívání konopí zvyšuje riziko psychotických poruch a schizofrenie.

Vzrůst spotřeby opiových analgetik

Celková úroveň spotřeby opiátových analgetik je v Evropě vysoká a za posledních deset let výrazně stoupla i v některých zemích střední a východní Evropy. V České republice, Řecku, Maďarsku, Itálii, Polsku a Španělsku byla spotřeba za účelem léčby bolestí v roce 2007 pětkrát vyšší než před deseti lety.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje přístup ke kontrolovaným léčivům jako je morfin či kodein za lidské právo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků