Hlavní obsah
 

Orkán Xaver má osm obětí, přibyli tři mrtví v Polsku

Osm mrtvých si vyžádal orkán Xaver, bičující sever Evropy od Skotska po Německo. Postižené země se ve čtvrtek připravovaly na možné záplavy vyvolané zejména vzedmutou hladinou moří. V Londýně byly už v noci uzavřeny bariéry na Temži, na velkou přílivovou vlnu se chystal i Hamburk.

 
Orkán Xaver má osm obětí, přibyli tři mrtví v Polsku

Část německého Hamburku byla v noci na pátek zaplavena, voda už ale začíná opadávat. Obyvatelé se obávali, že povodeň může být stejně silná jako ta na počátku 60. let, při níž přišlo o život víc než 300 lidí.

Letadla nemohla za silného větru přistát

Bouře také přerušila železniční spojení mezi Německem a Dánskem.

Na vzedmutí moře se připravilo i nízko položené Nizozemsko, kde poprvé po šesti letech uzavřeli bariéry Eastern Scheldt. Nejvyšší stupeň varování před záplavami platí ve čtyřech oblastech na severu a severozápadě země.

V Belgii a Nizozemsku podle ČTK dosáhla hladina rozbouřeného moře nejvyšší úrovně za poslední desetiletí. Velké škody ale voda nezpůsobila, neboť obce na pobřeží byly na přívaly připraveny. V belgickém přímořském letovisku Bredene úřady preventivně evakuovaly 2100 lidí.

V jihozápadní nizozemské provincii Zeeland překonalo moře hladinu z roku 1953, kdy se země potýkala s rozsáhlými záplavami. Asi stovka vodohospodářů v noci kontrolovala hráze. Voda se v malém rozsahu rozlila v Rotterdamu a Dordrechtu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Bouře ve Skotsku a Nizozemsku

Video: Reuters

Záplavy v anglickém Blackpoolu

Foto: ČTK/AP

Vzedmuté moře u dánského pobřeží

Foto: Henning Bagger/Scanpix, Reuters

Bouře si vyžádala dvě oběti ve Velké Británii, jednu v Dánsku a dvě ve Švédsku. Tam byli smeteni do moře z lodi u jižního pobřeží dva námořníci, jejichž těla se dosud nenašla.

V pátek k nim přibyli tři mrtví v Polsku. Sto tisíc domácností se tam ocitlo bez proudu.

Záplavy v severním Walesu

Foto: Phil Noble , Reuters

Výpadek elektřiny v důsledku vichrů o rychlosti až 229 kilometrů v hodině postihl statisíce domácností. Živel si vyžádal uzavření množství silnic a mostů a zrušení leteckých a lodních spojů. Nejezdí například trajekty mezi Švédskem a Dánskem a řidiči neprojedou ani přes most mezi Kodaní a Malmö.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Orkán Xaver strhnul ze srázu pobřežní domky v Norfolku

Video: Reuters

Letiště v severní Evropě zrušily stovky letů poté, co už ve čtvrtek mělo množství letadel potíže s přistáním.

Britské pobřežní město Scarborough

Foto: Nigel Roddis, Reuters

Zaplavené přístaviště v Hamburku

Foto: Morris Mac Matzen , Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků