Hlavní obsah
 

Odpojte ho, přikázal soud. Dvanáctiletý chlapec v kómatu zemřel

Po měsících strávených v kómatu zemřel v sobotu dvanáctiletý britský chlapec. Stalo se tak pouhý den poté, co soudy definitivně potvrdily, že lékaři mají dítě odpojit od přístrojů, které ho udržovaly při životě. Ve verdiktu soudkyně uvedla, že smrt je v nejlepším zájmu dítěte. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na rodinu zemřelého.

 
Odpojte ho, přikázal soud. Dvanáctiletý chlapec v kómatu zemřel

Matka našla chlapce začátkem dubna doma v bezvědomí, v kómatu pak ležel týdny v londýnské nemocnici Whitechapel. Lékaři chtěli provést test mozkových funkcí, aby s jistotou určili, zda u chlapce nastala mozková smrt, rodiče to však nedovolili, což odstartovalo sérii soudních slyšení.

Koncem května soud určil, že lékaři vyšetření magnetickou rezonancí smějí provést. Prokázalo se při něm, že mozek vykazuje téměř nulovou aktivitu. Lékaři uvedli, že není šance na vyléčení pacienta a že by měl mít právo zemřít. Navrhli proto odpojení od přístrojů.

Smrt je v nejlepším zájmu dítěte.
Soudkyně

Rodina ale byla proti, takže spor opět řešily soudy. Konečný verdikt, podle kterého lékaři měli chlapce odpojit od přístrojů, padl koncem července. Rodiče následně neuspěli ani se stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

V pátek soud zamítl také žádost rodičů, aby jejich syn byl na sklonku života převezen do hospice. Soudkyně v rozsudku uvedla, že podle ní je v nejlepším zájmu dítěte, aby mělo tu nejlepší péči, a převoz do hospice by podle ní byl příliš riskantní.

Archieho matka Hollie Danceová oznámila, že chlapec zemřel v sobotu ve 12:15 místního času (13:15 SELČ), asi dvě hodiny poté, co nemocnice začala ukončovat jeho léčbu. "Jsem ta nejhrdější matka na světě. Byl to krásný chlapec a bojoval až do úplného konce," řekla Danceová novinářům před nemocnicí.

Britský chlapec v kómatu byl po verdiktu soudu odpojen od přístrojů a zemřel

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků