Hlavní obsah
Britský parlament s vlajkou Evropské unie Foto: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Odplata za hlasování. Konzervativci vyloučí ze strany 21 poslanců

Poslanci konzervativců, kteří v úterý hlasovali pro možnost zablokovat brexit bez dohody, budou vyloučeni ze strany. Zmocněnec premiéra Borise Johnsona v tomto smyslu zahájil jednání s 21 zastupiteli, kteří při hlasování iniciativu podpořili, napsala ve středu agentura Reuters.

Britský parlament s vlajkou Evropské unie Foto: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP
Odplata za hlasování. Konzervativci vyloučí ze strany 21 poslanců

Usnesení o návrhu zákona proti brexitu bez dohody podpořilo 328 poslanců, mezi nimiž bylo 21 konzervativců. Norma ukládá premiérovi, aby za určitých okolností požádal Evropskou unii o odklad odchodu země ze společenství do ledna příštího roku.

K rebelujícím poslanců z Konzervativní strany patří k nim například bývalý ministr financí Philip Hammond, někdejší několikanásobný ministr Keneth Clarke nebo Nicholas Soames, vnuk bývalého předsedy britské vlády Winstona Churchilla. Všichni rebelové mají za sebou přes 330 let parlamentní praxe.

Churchilla by vyhodili 

Jednasedmdesátiletý Soames, který je synem Mary Soamesové, nejmladší z Churchillových pěti dětí, zasedá v parlamentu od roku 1983. Na dotaz novinářů, zda nynější vývoj znamená konec Konzervativní strany, jak ji znal jeho děd, Soames smutně odpověděl: „Nikoli, ale tato noc je zlá“.

Podle mínění labouristického poslance Andrewa Adonise by sám Churchill byl vyloučen, pokud by v jeho době byla strana řízena nynějším stylem. Postavil se totiž proti smířlivé politice tehdejšího premiéra Nevilla Chamberlaina na mnichovské konferenci v roce 1938, kde se rozhodovalo o osudu československých Sudet.

"Churchilla by vyhodili. Chamberlain ho tvrdě kritizoval, že podkopává jeho vyjednávací pozici v Mnichově. Pokusy o vyloučení byly," řekl poslanec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků