Hlavní obsah
Ilustrační foto

Novináři odkryli jména tisíců majitelů tajných účtů v daňových rájích

Novináři britského listu Guardian se dostali ke jménům tisíců utajovaných majitelů offshorových účtů, na které si movití lidé ukládají své jmění, aby se vyhnuli placení daní v zemi svého působení. Reportéři ve spolupráci s kolegy z více než 30 dalších médií z různých zemí odkryli jména po bezprecedentní analýze miliónů elektronických dokumentů.

Ilustrační foto
Novináři odkryli jména tisíců majitelů tajných účtů v daňových rájích

Svoje jmění si v daňovém ráji ukládá pestrá škála lidí z celého světa od zubařů, obchodníků s uměním a realitami či zbrojařů až po rodinu ázerbajdžánského prezidenta nebo ruského vicepremiéra.

Jmény těch, kdo skrývají svůj majetek v daňových rájích, se zabývá Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) ve spolupráci s Guardianem. Nové informace vypluly na povrch z analýzy počítačového harddisku, který dostal poštou ředitel konsorcia Gerard Ryle. Bylo na něm více než 260 gigabytů informací, což je ekvivalent půl miliónu knih. Data, jejichž součástí byly i dva milióny e-mailů, nebyla roztříděná. Dokumenty se týkaly přes 122 000 offshorových společností a téměř 12 000 agentů působících jako prostředníci při otevírání tajných účtů.

Informace pomohl třídit speciální počítačový program a pracovalo na nich 86 novinářů ze 46 zemí včetně reportérů listů Le Monde, Süddeutsche Zeitung a Washington Post.

Daňový ráj v Karibiku

Majitelé tajných účtů pocházejí z celého světa včetně Kanady, USA, Indie, Pákistánu, Indonésie, Íránu, Číny, Thajska, ale také někdejších komunistických zemí, napsal Guardian. List nepřímo naznačil, že jména bude zveřejňovat postupně. Deník se soustřeďuje hlavně na daňový ráj na Britských panenských ostrovech v Karibiku.

Mezi těmi, kdo si zde uložili přinejmenším statisíce, jsou prezident Ázerbajdžánu Ilham Alijev a jeho rodina, žena ruského vicepremiéra Igora Šuvalova Olga, pokladník volební kampaně francouzského prezidenta Françoise Hollandea Jean-Jacques Augier či bývalý ministr financí Mongolska Bayartsogt Sangajav i manželka obchodníka s ropou Marka Riche, jenž byl v USA odsouzen za daňové úniky, ale prezident Bill Clinton ho omilostnil.

Na seznamu je i jméno uvězněného podvodníka Achillease Kallakise, který z bank v Británii a Irsku vylákal půjčky v objemu 750 miliónů liber (téměř 23 miliard Kč) po předložení falešných údajů, nebo nejstarší dcera někdejšího filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose Maria.

Bývalý hlavní ekonom konzultační společnosti McKinsey odhaduje, že boháči mají v daňových rájích uloženo až 32 biliónů dolarů (zhruba 644 biliónů Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků