Hlavní obsah
Norské komando dorazilo na ostrov Utoya. Vyděšení lidé se stále schovávají před šílenou střelbou. Foto: Reuters

Norská policie popírá selhání, k masakru jeli auty a člunem

Norská policie odmítá, že při pátečním masakru na ostrově Utoya zasáhla pozdě, protože se na místo zásahu přesouvala auty a po vodě. Uvedla, že to byl nejrychlejší způsob, protože nemá v metropoli k dispozici vrtulník, i když o něj v minulosti žádala. Anders Behring Breivik tak měl víc než hodinu na to, aby postřílel nejméně 86 lidí.

Norské komando dorazilo na ostrov Utoya. Vyděšení lidé se stále schovávají před šílenou střelbou. Foto: Reuters
Norská policie popírá selhání, k masakru jeli auty a člunem

Policejní šéf v Oslu Anstein Gjengedal v norské televizi NRK prohlásil, že protiteroristická jednotka Delta v pátek vyrazila do akce hned po prvním poplachu, ačkoli bylo krátce po předchozí explozi ve vládní čtvrti v Oslu.

"Byli jsme tam rychle," tvrdí Gjengedal. Elitní policejní jednotka k ostrovu vzdálenému od Osla asi 45 kilometrů přijela v autech, čímž podle některých norských médií zbytečně ztratila čas. Člunu, na který pak policisté přestoupili, navíc údajně vysadil motor.

Gjengedal tvrdí, že přeprava po zemi byla v danou chvíli nejrychlejší, protože jediný vrtulník, který mohla policii poskytnout armáda, byl mimo Oslo, což by vše zdrželo. "Několik let jsme žádali o přepravní vrtulník, bez úspěchu," konstatoval policejní šéf.

Policie měla k dispozici pouze jeden monitorovací vrtulník, ale ten nebylo možné rychle využít, protože celý příslušný personál měl dovolenou.

Gjengedal také řekl, že po příjezdu policie střelec položil obě své zbraně a neozbrojený se nechal zatknout. Média původně uváděla, že střelec byl zneškodněn ze vzduchu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků