Hlavní obsah
Norek Foto: Profimedia.cz

Nizozemci ohlásili další možný přenos koronaviru z norka na člověka

Nizozemská vláda ohlásila druhý případ možného přenosu koronaviru z norka na člověka na farmě, kde jsou drobní savci chováni na kožešinu. Podle vládních expertů je „velmi pravděpodobné”, že se daný pracovník chovu infikoval od zvířete, mimo kožešinové farmy ale prý riziko nákazy od norka zůstává velmi malé, informovala agentura AFP.

Norek Foto: Profimedia.cz
Nizozemci ohlásili další možný přenos koronaviru z norka na člověka

„Případ je velmi podobný tomu předchozímu,” uvedla v prohlášení nizozemská ministryně zemědělství Carola Schoutenová.

Ta už minulou středu informovala, že koronavirem se od norka zřejmě nakazil zaměstnanec farmy nedaleko Eindhovenu. Mutace viru SARS-CoV-2 v jeho organismu byla údajně geneticky podobná variantě, která se šířila mezi norky.

Zjištění pramenilo z širšího vyšetřování v nizozemských chovech, které se spustilo na základě informací médií z konce dubna, že na dvou kožešinových farmách v provincii Noord-Brabant jsou infikovaná zvířata. Měla údajně podobné dýchací potíže, jaké koronavirus způsobuje u lidí. Podle prvotních zpráv se měli norci nakazit od lidí, vláda ovšem minulý týden uvedla, že infekce se mohla šířit i opačným směrem.

Nizozemská vláda v souvislosti s možným přenosem z norků na člověka vyzvala majitele kožešinových farem, aby své provozy uzavřeli dříve, než bylo v plánu. Už v roce 2013 Nizozemsko zakázalo výstavbu nových farem s kožešinovými zvířaty a nařídilo těm stávajícím, aby skončily do roku 2024.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků