Hlavní obsah
Nizozemský premiér Mark Rutte odevzdává svůj hlas. Foto: Michael Kooren, Reuters

Nizozemci hlasovali o dohodě EU s Ukrajinou, odmítli ji

Nizozemské referendum, v němž občané ve středu odmítli dohodu o přidružení Ukrajiny k EU, je platné. Účast na hlasování byla zhruba 32 procent, nutných bylo 30 procent. Proti dohodě bylo přibližně 61 procent hlasujících. Vyplývá to z předběžných propočtů výsledků referenda, které je podle agentury DPA platné.

Nizozemský premiér Mark Rutte odevzdává svůj hlas. Foto: Michael Kooren, Reuters
Nizozemci hlasovali o dohodě EU s Ukrajinou, odmítli ji

Hlasování peticí podle zákona prosadil satirický internetový portál GeenStijl. Bylo ovšem nezávazné, takže výsledek má pro vládu jen poradní hodnotu.

Účast na hlasování činila podle oficiálních údajů po sečtení zhruba 80 procent hlasů přibližně 32 procent. První odhady přitom spíš naznačovaly, že potřebné hlasovací účasti dosaženo nebylo.

Nizozemský premiér Mark Rutte už prohlásil, že vláda ratifikaci dohody přehodnotí. "Pokud je referendum platné, nemůžeme dohodu jen tak ratifikovat," prohlásil Rutte v nizozemské televizi.

I při překročení třicetiprocentního limitu účasti je referendum právně nezávazné. Předem ovšem panovaly obavy, že odmítavý výsledek může představovat politickou komplikaci ratifikace dohody a může posloužit euroskeptikům jako důkaz rostoucích pochyb veřejnosti o směřování celé Evropské unie.

Referendum bylo chápáno jako obecnější vyjádření pohledu Nizozemců na EU. Nizozemci hlasovali v době, kdy jejich země předsedá unii.

EU a Kyjev podepsaly asociační dohodu předloni. V atmosféře konfliktu na Donbasu po odtržení Krymu ji podepisovaly nadvakrát. Nejprve byla přijata politická a o pár měsíců později ekonomická část. Klíčová pasáž smlouvy o přidružení dala vzniknout vytvoření zóny volného obchodu od letošního roku.

Dohodu schválily národní parlamenty členských zemí EU včetně českého i Ukrajiny. Pouze v Nizozemsku bylo vyhlášeno referendum.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků