Hlavní obsah
Grenfell Tower v plamenech Foto: Toby Melville, Reuters

Nemohou s tím žít. Přeživší z ohnivého pekla v Londýně se pokoušejí o sebevraždy

Utrpení přeživších z vyhořelého věžáku Grenfell Tower ani bezmála tři měsíce po tragédii nekončí. Ti, kdo z ohnivého pekla vyvázli živí, se potýkají s posttraumatickou stresovou poruchou a záchvaty paniky či úzkosti. Nejméně dvacítka přeživších, kteří nemohou dostat z hlavy děsivé výjevy z osudné noci, se už dokonce pokusila o sebevraždu. Další začali brát drogy.

Grenfell Tower v plamenech Foto: Toby Melville, Reuters
Nemohou s tím žít. Přeživší z ohnivého pekla v Londýně se pokoušejí o sebevraždy

„Lidé viděli své sousedy, jak padají z hořící budovy. Viděli, jak vyhazují děti z oken. Když kolem projede vlak, stále se zvedá popel. Sype se na nás popel našich mrtvých přátel a příbuzných. Lidé si sami medikují. Traumatizovaný dav lidí zaplavili dealeři drog,“ řekla BBC bývalá zdravotní sestra Judy Boltonová z iniciativy Spravedlnost pro Grenfell.

BEZ KOMENTÁŘE: Londýnská policie zveřejnila záběry z vnitřku vyhořelého věžáku Grenfell Tower

Foto: Reuters

Lidé sice dostali náhradní ubytování a materiální pomoc (a několik z nich dokonce i dovolenou u moře zdarma), s prožitým traumatem se ale musejí vyrovnat sami. A začíná být jasné, že to ne všichni zvládnou. Minimálně v jednom případě již přeživší sebevraždu dotáhl do konce.

Truma pohledu na hořící obyvatele Grenfell Tower si ale podle odborníků mohou nést až tisíce lidí, kteří byli nechtěnými svědky tragédie. Při ní 14. června letošního roku zahynulo přes 80 lidí a na 70 dalších utrpělo zranění.

BEZ KOMENTÁŘE: Aktuální záběry na vyhořelou budovu Grenfell Tower ze čtvrtečního rána

Foto: AP

„Jsme tichými oběťmi tragédie,“ cituje The Daily Mail jednoho z obyvatel přilehlého bloku. Další ze svědků to potvrdil. „Pokaždé, když jdeme kolem a vidíme tu stavbu, připomene mi to, co se stalo 14. června. Jak mi policie zabránila, abych zachránil někoho, koho jsem mohl,“ vzpomíná soused.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků