Hlavní obsah
Berlínská radnice. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Německý soud přiznal odškodné ženě, kterou nevzali kvůli muslimskému šátku

Německý soud ve čtvrtek přiznal odškodné ženě, kterou nepřijali na místo učitelky v berlínské základní škole kvůli muslimskému šátku, který nosí. Kvůli diskriminaci bude zřizovatel vzdělávacího zařízení muset odmítnuté žadatelce o práci vyplatit dva měsíční platy, tedy 8680 eur (235 000 Kč), informovala agentura DPA.

Berlínská radnice. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Německý soud přiznal odškodné ženě, kterou nevzali kvůli muslimskému šátku

Prvoinstanční soud loni v dubnu stížnost ženy zamítl. Odvolací soud jí ve čtvrtek ale dal zapravdu. Nošení muslimského šátku, na kterém žena trvala, by nevedlo ke konkrétnímu narušení školního pořádku, škola tak neměla důvod muslimskou uchazečku o práci odmítnout, a dopustila se tedy diskriminace, uvedla soudkyně Renate Schaudeová.

Berlínská radnice, která je zřizovatelem dotyčné základní školy, se může proti rozhodnutí soudu odvolat.

Německá metropole, která je zároveň spolkovou zemí, má takzvaný zákon o neutralitě, podle kterého by policisté, učitelé a zaměstnanci justice neměli nosit v práci výrazné náboženské symboly. Soudkyně Schaudeová se ale ve svém rozsudku odvolala na dřívější rozhodnutí německého ústavního soudu, podle kterého není možné plošně zakázat muslimským učitelkám nosit při vyučování na hlavě šátek. Takový plošný zákaz by podle verdiktu ústavních soudců znamenal omezení svobody vyznání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků