Hlavní obsah

Německo odmítlo vydat odsouzeného Roztočila do ČR

Německá justice minulý týden odmítla vydat do České republiky Rostislava Roztočila, kde by měl jít v Česku do vězení. Právu to ve středu potvrdil Roztočilův nejbližší spolupracovník a přítel Philipp Janýr. Rostislav Roztočil byl loni znovu odsouzený loni na 13 let do vězení za vraždu egyptského studenta z roku 1975.

Německo odmítlo vydat odsouzeného Roztočila do ČR

 „V úterý uvědomilo Generální státní zastupitelství ve Stuttgartu pana Roztočila o tom, že dne 17. března zamítlo žádost České republiky o jeho vydání,“ sdělil Právu Janýr a jako důkaz předložil fax z německého státního zastupitelství.

„K důvodům zastupitelství uvedlo, že vydání by porušilo jeho (Roztočilova) práva vyplývající z Evropské úmluvy o lidských právech. Pan Roztočil se zdržuje trvale v Německu, kde nespáchal žádný trestný čin a je plně integrován do sociálních a společenských struktur,“ napsali podle Janýra ve svém rozhodnutí vrchní žalobci ze Stuttgartu.

Nepřímo tak naznačili, že Roztočila už berou jako svého občana, přestože on má nadále jen české občanství a na německé zatím stále čeká.

Sám Roztočil se k věci nechtěl příliš vyjadřovat, protože oficiální rozhodnutí německé strany ještě neobdržel. Nicméně už dříve Právu řekl, že počítá s tím, že Němci žádost ČR o jeho vydání odmítnou.

„Především kvůli nesplnění podmínek ze strany České republiky,“ uvedl už loni v únoru Roztočil, který po celou dobu svou vinu popíral a svůj proces považoval za vykonstruovaný.

Opakované soudy

V České republice  se proslavil především svým útěkem z plzeňské věznice Bory na podzim roku 2005. Následně zmizel do Německa, kde už před tím po emigraci z konce 70. let zhruba žil a pracoval.

Roztočil dostal už v době své emigrace v roce 1985 za vraždu Egypťana výjimečný trest vězení. Po revoluci se ale do Česka opakovaně několik let vracel, aniž by jej kdokoli zadržel. Nakonec se tak ale přece jen v roce 2000 stalo, když Roztočila chytili na hranicích s Německem a on putoval na Bory.

Po pěti letech ve vězení však uprchl zpět do Německa. To jej ale v roce 2006 vydalo zpět do ČR s tím, že česká justice obnoví Roztočilovo řízení. Soudy znovu uznaly někdejšího pražského taxikáře vinným z více než 30 let staré vraždy a uložily mu loni v únoru pravomocně třináctiletý trest. Mezitím Roztočil legálně znovu odjel do Německa a už se odtud nevrátil. Proto na něj středočeský soud znovu vydal eurozatykač a česká strana následně požádala o jeho vydání, ale jak se zdá, tentokrát neúspěšně.

Roztočil může skončit v německé věznici

České ministerstvo spravedlnosti zatím od německých kolegů jejich rozhodnutí o nevydání Roztočila k výkonu trestu do ČR oficiálně rovněž neobdrželo, ale podle informací Práva už tento výsledek také zná.

Dokud vše nedostane černé na bílém, nechce se ústy své mluvčí Jitky Zinke k případu zatím vyjadřovat.

Proti rozhodnutí německých žalobců však neexistuje žádný opravný prostředek, takže jedinou možností, jak by Češi ještě mohli dostat Roztočila za mříže, je zřejmě jen převzetí jeho zbývajícího trestu německou justicí od té české. Podle eurozatykače by měl přitom Roztočil strávit za mřížemi ještě sedm let, tři měsíce a 24 dnů. A varianta, že by Němci skutečně tento trest od Česka převzali, je údajně velmi reálná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků