Hlavní obsah
Německý Eurofighter v hangáru

Německo má bojeschopné jen čtyři ze 128 eurofighterů, píše Spiegel

Pouze čtyři ze 128 stíhaček Eurofighter Typhoon německé armády jsou nyní bojeschopné. Ve středu to napsal server Spiegel Online s tím, že současná situace podle mnohých dobře ilustruje obrovské problémy, které má bundeswehr s vybavením dlouhodobě.

Německý Eurofighter v hangáru
Německo má bojeschopné jen čtyři ze 128 eurofighterů, píše Spiegel

Největší potíže u bojových letounů způsobuje systém na ochranu strojů před útokem. U čidel, která jsou pro jeho správné fungování nezbytná, se objevují problémy s chlazením. K nasazení třeba v případě nouzové situace nad Německem je tak nyní připraveno jen asi deset letounů Eurofighter.

Další problém představuje nedostatek raket pro tyto stroje, kvůli nimž jsou podle Spiegelu ke skutečnému bojovému nasazení připraveny jen čtyři letouny. Ani jeden z uvedené dvojice problémů se navíc zřejmě kvůli nedostatku potřebných součástek, respektive raket, nepodaří v brzké době odstranit.

Spiegel připomíná, že Německo tím neplní závazky vůči NATO, u něhož má pro nasazení v případě krize zaregistrováno 82 bojeschopných eurofighterů. Oficiální čísla však od armády nezískal, protože jsou údajně tajná.

Loni jich bylo připraveno 39

Nejde přitom o zdaleka první potíže, které se stíhačkami Eurofighter jsou. V oficiální statistice pro německý parlament jich loni jako schopných nasazení bylo vedeno 39.

Velké problémy má německá armáda i s další výzbrojí. Tristní čísla shrnula únorová zpráva ministerstva obrany. Loni podle ní bylo v průměru bojeschopných jen 13 z 58 dopravních vrtulníků NH90 a 12 z 52 vrtulníků Tiger.

Z celkového počtu 244 tanků Leopard 2 bylo možné nasadit do bojové akce v průměru 105, z 15 dopravních letounů A400M jen tři. Podobně neutěšený je stav námořnictva. Ze 13 fregat bylo loni bojeschopných v průměru pouze pět a z šesti ponorek třídy 212A dokonce jen jedna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků