Hlavní obsah
Michal Solowow na mistrovství světa rally v roce 2015 ve Švédsku. Foto: Profimedia.cz

Nejbohatší Polák chystá postavit první jadernou elektrárnu v zemi

V Polsku, kde se téměř 80 procent elektrické energie získává spalováním uhlí, se dlouhá léta uvažuje o vybudování první jaderné elektrárny. Vlády jedna za druhou prohlašovaly, že tento typ investice země vzhledem k energetické náročnosti i ekologickému přínosu nezbytně potřebuje, ale „ve skutečnosti v této věci nic zásadního nepodnikly“, upozornil týdeník Wprost.

Michal Solowow na mistrovství světa rally v roce 2015 ve Švédsku. Foto: Profimedia.cz
Nejbohatší Polák chystá postavit první jadernou elektrárnu v zemi

Už v 2004 roce vláda oznámila, že první A-elektrárnu postaví do roku 2020. Tento plán ovšem zůstal jen na papíře. Současná vláda Práva a spravedlnosti (PiS), která je u moci od roku 2015, slibuje, že první blok má být hotov do roku 2033.

Technologie i montáž elektrárny budou stát přibližně miliardu dolarů
Michal Solowow

I když polská vláda deklaruje, že má zájem vytvářet jadernou energetickou alternativu, je dost možné, že ji v tomto směru s vlastní atomovou elektrárnou předběhne Michal Solowow (59).

Tento v minulosti úspěšný automobilový závodník a ještě úspěšnější podnikatel, který v oblasti chemie i v energetice vydělal 15,5 miliardy zlotých (asi 93 mld. korun), už oznámil, že v obrovských prostorách jeho průmyslového parku Synthos na jihu Polska bude stát jaderný blok typu SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300.

Výrobcem a dodavatelem modulové elektrárny s výkonem 300 MW je americko-japonská společnost GE Hitachi Nuclear Energy), s níž už Solowow podepsal předběžný kontrakt. „Technologie i montáž elektrárny budou stát přibližně miliardu dolarů (21,5 mld. korun) a první elektrický proud by měla dodávat do deseti let,“ řekl polským médiím.

Není však jediný, kdo usiluje o soukromou jadernou energetickou investici. Zygmunt Solorz (65), majitel TV Polsat a podnikatel v oblasti telekomunikací s majetkem téměř 79 miliard korun, plánuje s maďarskou s energetickou společností MVM investovat do výstavby jaderné elektrárny v ruské Kaliningradské oblasti nedaleko polských hranic.

Jeho záměrem je vyprodukovanou energii dovážet do Polska, kde je nejen mimořádně drahá, ale kde se podle analytiků země zakrátko dostane do situace, v níž už nebude schopná pokrýt energetickou poptávku vlastními zdroji.

Společný podnik
Solowow a Solorz se podle listu Rzeczpospolita dohodli, že nezávisle na svých aktivitách souvisejících s jádrem vytvoří společný podnik.
Ten v obci Patnow v Lodžkém vojvodství vybuduje moderní modulovou jadernou elektrárnu. Investice zahrne čtyři až šest reaktorů typu SMR, každý o výkonu 300 MW.
Vznikne u místa, kde stojí elektrárna na hnědé uhlí.
Ta má do konce roku 2030 definitivně ukončit provoz.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků