Hlavní obsah
 

Necháme je projít. Běžence pustí Chorvatsko dál

Běžencům, kteří směřují většinou do Německa, povolí přechod přes svoje území Chorvatsko. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil předseda chorvatské vlády Zoran Milanović. Do Chorvatska od úterního večera míří stovky migrantů ze Srbska poté, co své hranice uzavřelo Maďarsko.

 
Necháme je projít. Běžence pustí Chorvatsko dál

„Chorvatsko je připravené přijmout nebo usměrnit tyto lidi tam, kam chtějí jít, což je očividně Německo nebo skandinávské země,“ prohlásil podle Reuters chorvatský premiér v parlamentu a dodal: „Budou moci přejít přes Chorvatsko a my jim pomůžeme, jsme na tu eventualitu připraveni.“

V zemi však zřejě zasedne kvůli situaci bezpečnostní rada. Svolání Milanovičovi navrhla prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová. Situací je znepokojena.

Migranti, pokud budou chtít jít dále na Západ, budou zřejmě z Chorvatska přecházet do Slovinska.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Maďarská policie zadržuje běžence, kteří nelegálně překročí hranici se Srbskem

Video: Reuters

Podle Milanoviče dorazilo do Chorvatska prvních 150 běženců. Agentury už dříve informovaly, že je do pohraničí převezly autobusy z jižního Srbska, odkud je doposud vozily k maďarské hranici.

Chorvatští policisté v Tovarniku odvádějí běženkyni.

Foto: Antonio Bronic, Reuters

Foto: Marek Kulhavý, Novinky

První autobus dorazil brzy ráno do srbského Šidu, odkud se migranti vypravili přes pole k hranici. Další autobus vysadil běžence u přechodu Tovarnik zhruba kilometr od chorvatské hranice, informovala agentura Tanjug. Další autobusy směřují k Šidu.

Chorvatské úřady oznámily, že budou migranty registrovat v uprchlických střediscích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků