Hlavní obsah
Petr Nečas hovoří na bavorském zemském sněmu Foto: Filip Nerad, ČTK

Nečas v Mnichově: Litujeme křivd způsobených odsunem, majetek ale vracet nebudeme

Česko lituje křivd způsobených poválečným odsunem Němců. Před poslanci bavorského zemského sněmu v Mnichově to ve čtvrtek řekl český premiér Petr Nečas. Promluvil před nimi jako vůbec první předseda české vlády. Návrat majetku vysídleným ale odmítl.

Petr Nečas hovoří na bavorském zemském sněmu Foto: Filip Nerad, ČTK
Nečas v Mnichově: Litujeme křivd způsobených odsunem, majetek ale vracet nebudeme

Premiér Petr Nečas ve čtvrtek v bavorském parlamentu vyjádřil politování nad křivdami způsobenými poválečným odsunem Němců z bývalého Československa. Použil k tomu citát z česko-německé deklarace z roku 1997.

„Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny," citoval Nečas článek 3 deklarace, kterou před 16 lety podepsal německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus.

Pohraničí přišlo o pestrost

Nečas, jenž současně rozhodně odmítl návrat předválečných majetkových poměrů v českém pohraničí, vystoupil s projevem před poslanci bavorského zemského sněmu jako první český premiér v historii.

Nečas v projevu dále řekl, že po válce byl příhraniční region na dlouhá desetiletí zcela vykořeněn, jeho identita byla ke škodě Čechů i Němců násilně změněna. České pohraničí převzal po válce stát a osídlil ho lidmi, kteří tam přicházeli v nejistotě, zda tam jednou nepřijde někdo místo nich.

„Pohraniční krajina ztratila paměť, zanikla kultura, mnohé architektonické památky byly zničeny. Města přišla o svůj pestrý, mnohonárodnostní a mnohojazyčný charakter. Nenávratně byla zdevastována průmyslová i zemědělská výroba,“ řekl premiér.

Dodal, že lidé na české straně hranice nepociťovali touhu interpretovat dějiny jinak, než jim byly předkládány. „Kdysi bohaté regiony se staly periferií, zdejší lidé byli komunistickou propagandou pravidelně strašeni západními revanšisty,“ řekl Nečas.

Nečas také vyzdvihl přínos bývalých německých spoluobčanů pro předválečný hospodářský a kulturní rozvoj československého pohraničí a dodal, že je možné napravit „jen velmi málo špatného, co se v dějinách stalo“. „Hledání společné interpretace dějin poskytne morální satisfakci, předválečné majetkové poměry však není možné obnovit,“ zdůraznil český premiér, kterému se za jeho proslov dostalo od přítomných potlesku ve stoje.

Poděkování od Posselta

Po projevu odešel Nečas na recepci v bavorském parlamentu, kde se neformálně a krátce setkal s mluvčím Sudetoněmeckého landsmanšaftu (SL) Berndem Posseltem. Ten společně s předsedou SL Franzem Panym pozorně sledoval premiérův projev z tribuny pro hosty.

„Chtěl bych vám velice, velice poděkovat za skutečně velkolepou řeč. Z malého kroku, který byl oznámen, se stal velký krok," řekl Posselt Nečasovi. Oba pak chvíli pózovali fotografům.

Právu Posselt řekl, že na něj Nečasův projev udělal „velký dojem“. Dikcí výroků o „vyhnání“ podle něj Nečas zašel ještě dále než bývalý prezident Václav Havel. „Byl to neobyčejně odvážný projev,“ dodal Posselt k vystoupení Nečase.

Český premiér na závěr své dvoudenní návštěvy Bavorska navštívil v doprovodu bavorského premiéra Horsta Seehofera Německé centrum pro letectví a vesmír v Oberpfaffenhofenu poblíž Mnichova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků